Alexa

Fındık Taban Fiyatları Açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Giresun fındığı için taban fiyatın kilogramda 17 lira, Levant fındık için 16,5 lira belirledi.

Fındık Taban Fiyatları Açıklandı

Partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan olarak fındıkta işbirliği çalışmalarını başlattıklarak önemli bir adım attıklarını söyleyerek, "Biz fındık üreticilerini hep destekledik. Bu işin soygununu yapanlar var. TMO'yu devreye soktuk. Fındık üreticimize 8,5 milyar lira destekeleme ödemesi yaptık." dedi.

Fındık hasat döneminde üreticiler aleyhine gelişmelerde TMO'yu görevlendirerek taban fiyat oluşmasını sağladıklarını belirten Erdoğan, "TMO'nun taban fiyatlarını açıklayarak fındık üreticlerine müjde vermek istiyorum. Giresun kaliteli kabuklu fındık için taban fiyat 17 lira, Levant kaliteli kabuklu fındık için taban fiyat 16,5 liradır. Mazot, gübre desteki ve alan bazlı destekle kilogram fiyatları 19 lira ile 18,5 lira arasına gelmiş oluyor. Kurban Bayramı akabinde alıma geçiliyor.'' dedi.

FINDIK HASADI

Hasat başlangıç tarihleri sahil kesiminde 3 Ağustos, orta kesimde 8 Ağustos, yüksek kesimde de 13 Ağustos olduğu belirtildi. 2019 ürünü fındığın pazara inişi ise 10 Ağustos olarak belirlendi.

Fındığın en iyi hasat edilme şekli silkme suretiyle yerden toplanarak hasat edilmesidir.

Dikkat edilmesi gerekenler;

- Fındığın hasat edilmesinde, dalların birbirine sürtünmemesine,

- çotanakların dala birleştiği yerden tek tek koparılmasına, sıyırma şeklinde toplama yapılmamasına

- Toplanan fındıklar çuvallarda bekletilmemesine

- Toplanan fındıkların harmanlanmasında fındığın iyice kurutulmasına

- Kurutulan fındıkların serin, kuru ve havalanabilir nitelikteki yerlerde depolanmasna

- Hasat olumundan önce toplanmış, iyi kurutulmamış ve fazla nemli fındıkların muhafazası oldukça güç olduğu bu gibi fındıklarda küflenme, acılaşma ve kızışma olmaktadır.

.

.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2019, 13:33
YORUM EKLE