Gar katliamına rekor ceza...

Ankara Garı'nda 103 kişinin hayatını kaybettiği kanlı saldırıyla ilgili iddianame kabul edildi.

Güncel 13.07.2016, 16:53 13.07.2016, 18:13
Gar katliamına rekor ceza...
Ankara Garı'nda 103 kişinin hayatını kaybettiği kanlı saldırıyla ilgili İddianamede 10'u tutuklu 36 şüpheli hakkında toplam 7 bin 631 yıldan 11 bin 750 yıla kadar hapis cezası istendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu'nun 10 Ekim 2015'te DAEŞ tarafından gerçekleştirilen Ankara Garı önündeki terör saldırısıyla ilgili hazırladığı iddianame Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Ramazan Dinç'in hazırladığı iddianamede, bazı şüphelilerin "anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs etmek" ve "100 kişiyi öldürmek" suçundan 101 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yanında, saldırıda yaralananlar için de "terör örgütünün faaliyeti kapsamında 391 kişiyi öldürmeye teşebbüs etmek", ayrıca "terör örgütünün faaliyeti kapsamında ruhsatsız silah ve patlayıcı madde bulundurmak" suçlarından da toplam 7 bin 631 yıldan 11 bin 750 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep ediliyor.

Bazı şüpheliler hakkında ise "silahlı terör örgütü DAEŞ üyesi olmak" suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede, şüphelilerin, Türkiye Cumhuriyeti Devletini tağut (şeytan) ve düşman gördükleri, emniyet, silahlı kuvvetler, istihbarat birimleri, hidroelektrik santrallere yönelik saldırılar ile 1 Kasım 2015 seçimlerinin ertelenmesi için eylem hazırlığı yaptıkları anlatıldı. Gar saldırısıyla ilgili ise sivil toplum kuruluşlarınca 10 Ekim 2015 Cumartesi günü 12.00-16.00 saatlerinde Ankara Garı'nda toplanılarak Sıhhiye Meydanı'na kadar yürünmesi ve burada miting düzenlenmesi için valilikten izin alındığı hatırlatıldı. Gar önünde toplanan grup kortej hazırlığına devam ederken, saat 10.04'te 3 saniye arayla iki kez patlama meydana geldiği, 2'si çocuk 100 kişinin öldüğü ve 20'si çocuk 391 kişinin yaralandığına yer verilen iddianamede, saldırı üzerine olay yeri ve yakınındaki güvenlik kamera kayıtlarının da incelemeye alındığı belirtildi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, İlhami̇ Balı, Deni̇z Büyükçelebi̇, Edremi̇t Türe, Yakub Şahi̇n, Hakan Şahi̇n, İ̇brahi̇m Hali̇l Alçay, Resul Demi̇r, Hacı Ali̇ Durmaz, Hüseyi̇n Tunç, Abdülmubtali̇p Demi̇r, Talha Güneş, Mehmet Kadi̇r Cebael, Meti̇n Akaltın, Savaş Yıldız, Burak Ormanoğlu, Suphi̇ Alpfi̇dan, Hasan Hüseyi̇n Uğur, Bayram Yıldız, Kenan Kutval, Ahmet Güneş, Abdulhami̇t Boz, Cebrai̇l Kaya, Ömer Deni̇z Dündar, Muhammet Zana Alkan, Walenti̇na Slobodjanjuk (Kazakistan vatandaşı), Mustafa Deli̇başlar, Mehmedi̇n Baraç, Ni̇hat Ürkmez, Nusret Yılmaz, Kasım Dere, Yakup Selağzı, Erman Eki̇ci̇, Yakup Karaoğlu, Yakup Yıldırım, Esi̇n Altıntuğ ve Hati̇ce Akaltın sanık olarak yer alıyor.

Mahkeme, kabul edilen iddianame ile ilgili duruşma gününü önümüzdeki günlerde belirleyecek.
Yorumlar (0)