banner434

banner433

Geleceğin Mafyaları...

Milyonlarca Suriyelinin savaşın hakim olduğu ülkelerinden kaçarak türkiye'ye sığınması gelecekle ilgili kaygıları artırıyor.

Güncel 08.07.2016, 11:18
Geleceğin Mafyaları...
Milyonlarca Suriyelinin savaşın hakim olduğu ülkelerinden kaçarak türkiye'ye sığınması Türkiye'nin geleceğiyle ilgili belirsizliği'de peşinden getiriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mültecilere vatandaşlık hakkı tanınması sözlerinden sonra Türk Milletinin kaygısı daha da artmaya başladı.

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye yerleşen Suriyeli çocuklar, henüz ülkelerindeki savaş psikolojisindenkuntulmadı. Bu çocukların 15 yıl sonra ki halleri ni düşünmek bile korkutuyor.

Dünya ülkelerinin kabul etmek istemediği mültecilerin Türkiye'ye yerleşmesi ve vatandaşlığa kabul edilmesi ardından bir çok sorunu peşinden getireceği  Türk halkı tarafından da dillendirilmeye başlanmıştır.

Şanlıurfa sokaklarında ellerinde oyuncak silahla oynayan Suriyeli çocuklar adeta geleceğin provasını yapıyor. Suriyeli çocuklar, ülkelerinde büyüklerinden gördükleri için bu oyunu oynadıklarını anlatıyor.

Urfa’da Suriyeli çocukların hemen hemen hepsinin ellerinde oyuncak silah görmek mümkün. Çocuklar, bu silahların içerisine koydukları plastik boncuk mermilerle birbirlerine ateş ederken, aslında savaşın etkisinden halen kurtulamadıkları anlaşılıyor. Şanlıurfa’da Topçu Meydanı’nda silahla oynayan 11 yaşındaki Muhammed İbrahim, silahları sevdiklerini belirterek, “Suriye’de büyüklerin ellerinde silahlar gördük. Babalarımızda vardı. Silahla ateş ediyoruz. Tehlikeli değil. Büyüyünce gerçek silah kullanmayacağız.” deselerde bN hiç kimse garanti edemez.

Suriyeli Malik El Abit ise “Çocuklar silahla seviniyorlar. Suriye’den alışmışlar. Suriye’deki olayların sonucu olarak ortaya çıktı.” dedi.
Suriye’de yaşanan savaşın çocuklar üzerinde çok büyük etkisi olduğunu anlatan Suriyeli İbrahim Ahmed de “Çocukların silahla oynamasında tabii ki Suriye’deki olaylar etkili olmuştur. Çocuklar büyüklerin ellerinde silahlar, füzeler, uçak savarlar, bombalar, mermiler gördü. Bunun neticesinde silahla oynuyorlar.” ifadelerini kullandı.

KAPSAMHABER


Yorumlar (0)