Genel Başkan Geylan'dan Bakan Ziya Selçuk'a Ziyaret

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Milli Eğitim Bakanı sayın Ziya Selçuk’u makamında ziyaret etti.

Güncel 10.02.2021, 13:49 11.02.2021, 00:04
Genel Başkan Geylan'dan Bakan Ziya Selçuk'a Ziyaret

Türk Eğitim-Sen ve SODİMER işbirliğiyle gerçekleştirilen 2023’e Doğru Dijital Eğitim Çalıştayı raporunu Milli Eğitim Bakanı sayın Ziya Selçuk’a sundu. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan yaptığı açıklamada, "Türk eğitim sistemine çok değerli katkılar sunacağına inandığımız çalıştayın kapsamlı raporu ve sonuçlarını Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’a sunduğumuz gibi YÖK, üniversiteler, TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyeleri, siyasi partiler ve eğitimle ilgili tüm paydaşlarla paylaşacağız” dedi.

Komisyonlar yürüttüğü çalışmaları rapor haline getirdi

Türk Eğitim-Sen, SODİMER işbirliğiyle ve UNESCO Milli Komisyonu’nun desteğiyle 22-24 Ocak 2021 tarihlerinde “Dünyada ve Türkiye’de Güncel Gelişmeler Işığında 2023’e Doğru Dijital Eğitim Çalıştayı” düzenlemişti. Çalıştaya, ülkemizden ve yurt dışından 40 üniversiteden 100’e yakın akademisyenin yanı sıra öğretmen, okul yöneticileri katılmıştı. Çalıştay; Dijital Eğitimin Felsefesi ve Soyolojisi, Dijital Eğitim ve Öğretim Programları, Dijital Eğitimin Yönetimi, Dijital Eğitimde Öğretmen Yetiştirme, Dijital Eğitimde Materyal Geliştirme, Dijital Eğitimde Yapay Zekâ ve Etik, Dijital Eğitim ve Öğretmen-Öğrenci-Veli Psikolojisi, Dijital Eğitimde Ölçme Değerlendirme şeklinde 8 ana başlık etrafında gerçekleştirildi. Daha sonra ise Komisyonlar yürüttüğü çalışmaları rapor haline getirdi.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Geylan Bakan Selçuk’a 2023’e Doğru Dijital Eğitim Çalıştayı hakkında bilgi verdi.

Genel Başkan Talip Geylan, görüşmede Yönetici atama yönetmeliğindeki değişiklik yapılması gereken hususlar başta olmak üzere eğitimin sorunları ile ilgili yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. Tüm atama ve görevlendirmelerde liyakatin esas alındığı adaletli bir sistem ihdas edilmesi gerektiğinin altını çizen Geylan, eğitim yönetiminin, sendika-vakıf-cemiyet görünümlü çetelerin tahakkümünden kurtarılması gerektiğini bildirdi.

Ek Ders Ücretinde Sorunlar Bakan Selçuk'a İletildi

Atama bekleyen öğretmenlerin taleplerini de gündeme getiren Genel Başkan Şubat ayı bir an önce atama sayısı ve takviminin açıklanması gerektiğini söyledi. Kontenjan yetersizliği nedeniyle mazeret durumu ve isteğe bağlı tayin talepleri karşılanmayan meslektaşlarımızın durumunu da dile getiren Genel Başkan Geylan isteğe bağlı tayin talebinin biran önce hayata geçirilmesini talep etti. Mevcut hak ve kazanımlarının baki kalması şartıyla, öğretmenlik mesleğinin saygınlığını artıran ve öğretmenlik mesleğinin statüsünün sağlam bir zemine kavuşturacak düzenlemenin biran önce hayata geçirilmesi gerektiğini de kaydetti.

Ayrıca Genel Başkan şube müdürlüğü sınavının bir an önce yapılması, Teftiş sistemi ve Maarif müfettişlerinin sayısının artırılması ve ek ders ücreti ödemelerinde yaşanan sorunları Bakan Selçuk’a iletti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)