Geylan, AYM Üyeleri Acaba Hangi Anayasaya Göre Karar Verdiler

Talip Geylan, Anayasa Mahkemesi’nin sözleşmeli öğretmen istihdamının ve sözleşmeli öğretmen alımında sözlü sınavın Anayasa'ya aykırı olmadığına yönelik kararı hakkında açıklamalarda bulundu.

Güncel 10.04.2021, 11:09 10.04.2021, 12:52
Geylan, AYM Üyeleri Acaba Hangi Anayasaya Göre Karar Verdiler

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, sözleşmeli öğretmen istihdamının ve sözleşmeli öğretmen alımında sözlü sınavın Anayasa'ya aykırı olmadığına yönelik kararı hakkında açıklamalarda bulundu.

Geylan Anayasa Mahkemesi’nin üyelerinin kadrolu öğretmenlerle sözleşmeli öğretmenler arasındaki özlük ve mali haklar arasındaki farkı bilmediğini ya da hak ve hukuk ilkeleri dışında başka saiklerle oy birliğinde buluştuğunu belirtti. Genel Başkan Talip Geylan, “Mülakat meselesine hiç değinmeye bile gerek yok. Sayın üyeler şunu bilsinler ki, bu ülkede yıllardır mülakatlar marifetiyle çekirdek çitler gibi çatır çatır kul hakkı yeniyor.” dedi.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Anayasa Mahkemesi, sözleşmeli ve mülakatla öğretmen atamasının Anayasaya aykırı olmadığına karar vermiş (!)

AYM’nin sayın üyeleri acaba hangi Anayasaya göre karar verdiler merak ediyorum. Çünkü bizim Anayasamızın 10. Maddesi eşitlik ilkesine vurgu yapar. AYM’nin sayın üyeleri, ya kadrolu öğretmenlerle sözleşmeli öğretmenler arasındaki özlük ve mali haklar arasındaki farklılıkları bilmiyorlar ya da hak ve hukuk ilkeleri dışında başka saiklerle oy birliğinde buluştular! Mülakat meselesine hiç değinmeye bile gerek yok. Sayın üyeler şunu bilsinler ki, bu ülkede yıllardır mülakatlar marifetiyle çekirdek çitler gibi çatır çatır kul hakkı yeniyor.

Kararınızla bu günaha ortak olacağınızın farkında değil misiniz? Bu ülkenin çalışanları “Ankara’da hakimler var” diyemeyecekse kime güvenecekler?”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)