banner434

banner433

Geylan: Ücretli Öğretmen Sayısı kadar Öğretmen Ataması Yapılmalıdır

Kanal B’de yayınlanan “Günce” programında öğretmen atama sayısının yetersizliği ve mazeret tayinleri ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Talip Geylan, "2022 yılında en az ücretli öğretmen sayısı kadar öğretmen ataması yapılmalıdır." dedi.

Güncel 04.02.2022, 10:25 04.02.2022, 11:17
Geylan: Ücretli Öğretmen Sayısı kadar Öğretmen Ataması Yapılmalıdır

Öğretmen ihtiyacını karşılayacak bir atamanın mutlaka gerçekleştirilmesi gerektiğini söyleyen Talip Geylan, 500 binin üzerinde eğitim fakültesi mezunu öğretmenin atama beklediğini belirtti.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan Kanal B’de yayınlanan Günce programınının konuğu oldu. öğretmen atamalarındaki  yetersizliğe dikkat çeken Geylan, mazeret tayinleri ile ilgili bulunduğu çarpıcı açıklamalarda, "ücretli öğretmenlik ihtiyaç ama hangi durumlarda? Öğretmen askere gider, doğum iznine ayrılır ya da uzun süreli rapor almak durumunda kalır.  İşte ücretli öğretmenliğin bu durumlarda hayata geçirilmesi gerekir. Ama bugün ücretli öğretmen sayısının 85 bini aşması buna başka bir anlam yüklendiğini ortaya koymaktadır." dedi.

Eğitim fakültelerinin kontenjanları ülkenin ihtiyacına göre belirlenmelidir.

Türk Eğitim-Sen olarak bu yıl içinde öğretmen ihtiyacını karşılayacak bir atamanın mutlaka gerçekleştirilmesinin altını çizen Geylan, 500 binin üzerinde eğitim fakültesi mezunu öğretmenin atama beklediğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Ataması yapılmayan öğretmenlerin problemi uzun süredir Türkiye’nin gündeminde. Bilindiği gibi önceki gün 15 bin öğretmenin görev yerleri belli oldu. Hayırlı olsun. Ancak 15 bin atama sayısı mevcut öğretmen açığını gidermekten çok uzaktır. 500 binin üzerinde eğitim fakültesi mezunu öğretmen atama bekliyor. Bu yığılmaların önlenmesi için fakülte kontenjanlarının Milli Eğitim Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu’nun işbirliğiyle planlanması gerekir. Örneğin; MEB ve YÖK oturarak önümüzdeki ‘10 yılda, 20 yılda şu branştan şu kadar öğretmene ihtiyaç var’ denilerek, eğitim fakültelerinin kontenjanları belirleyecek. Ama şu an maalesef böyle bir uygulama söz konusu değil. Eğitim fakültelerinin açılmasında ve kontenjanların oluşturulmasında ülkemizin ihtiyaçlarından ziyade yerel ya da siyasi kaygılar belirleyici oluyor. Ve sonuç olarak 500 bin öğretmen atama bekler hale geliyor.” dedi.

2022 yılında en az ücretli öğretmen sayısı kadar öğretmen ataması yapılmalıdır.

Türkiye’de öğretmen açığını ücretli öğretmenler eliyle giderildiğini ve bunun doğru olmadığını söyleyen Talip Geylan, “2022 yılında en az ücretli öğretmen sayısı kadar atama yapılmasını isteyerek, Türk Eğitim-Sen’in ücretli öğretmen araştırmasına vurgu yaptı. Genel Başkan Geylan şunları kaydetti:

“Türk Eğitim-Sen, her yıl olduğu gibi 2021-2022 eğitim-öğretim yılında da ülkemizde ücretli öğretmen sayısını araştırdı. Buna göre ülkemizde 2021-2022 eğitim-öğretim yılında 79 ilde ücretli öğretmen sayısı 85 bin 513’e yükseldi. Bu rakam,  85 bin 513 noktada çok hayati, ivedi ve tolere edilemeyecek öğretmen açığı var anlamına gelmektedir. Bakınız; sadece İstanbul’da 25 bin 469 ücretli öğretmen çalıştırılmaktadır. Geçen yıl İstanbul’da görevlendirilen ücretli öğretmen sayısı 21 bin 375 idi. Bu sayıda ciddi bir artış görmekteyiz. Öte yandan aynı araştırmaya göre norm açığının 1150 bin 93’tür. Bu rakamlar ortada iken her yıl 15 bin, 20 bin atama ile öğretmen açığı giderilmeye çalışılmaktadır. Üstelik 15 bin atama, sadece o yıl emekli olan öğretmenlerimizin ortaya çıkardığı yeni boşluğu ancak doldurabilmektedir. Dolayısıyla Türk Eğitim-Sen olarak Hükümetten beklentimiz, en az ücretli öğretmen sayısı kadar bir atamayı hayata geçirmesidir. Bu rakam da 70 bindir.  Ancak bu atama sayısının 2022 yılı içerinde gerçekleşmesi gerekir”

Ücretli öğretmenlik uygulaması bir pansuman tedbirdir.

Ücretli öğretmenlerin sorunlarına da dikkat çeken Geylan, ücretli öğretmenlerin asgari ücretin yarısı kadar bir ücretle çalıştırıldığını kaydederek, “Son  rakamlara göre asgari ücret 4 bin 253 TL’dir. Şu an ücretli öğretmelerimiz asgari ücretin yarısı kadar bir ücret ile çalıştırılmaktadır. Bu durum ülkemize yakışmamaktadır. Asgari ücretin yarısı kadar bir ücretle öğretmen çalıştırılmasını kabul etmemiz mümkün değildir! Öğretmeni adeta modern köle sistemiyle çalıştıran bu ayıptan kurtulmak gerekmez mi?” dedi.

Geylan, ücretli öğretmenlik uygulaması bir pansuman tedbirdir. Evet, ücretli öğretmenlik ihtiyaç ama hangi durumlarda? Öğretmen askere gider, doğum iznine ayrılır ya da uzun süreli rapor almak durumunda kalır.  İşte ücretli öğretmenliğin bu durumlarda hayata geçirilmesi gerekir. Ama bugün ücretli öğretmen sayısının 85 bini aşması buna başka bir anlam yüklendiğini ortaya koymaktadır. Kısacası ücretli öğretmenlik neredeyse asal istihdam modeli haline getirilmiştir. Biz bunu asla kabul etmiyoruz.” diyerek, Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer’in, “Ücretli öğretmenlik diye bir çalışma tanımlamamız yok. Ücret konusundaki şikâyetlerin farkındayız. İnşallah, bu konuda iyileştirme yapabilme imkânımız olur” ifadelerini hatırlatarak, “Tabi bu durum Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’yi de ilgilendiriyor. Kesenin ağzının açılması gerekir” dedi.

Türk Eğitim-Sen olarak il içi eş özrüne sahip öğretmenlere ilçe emri hakkı verilmesi suretiyle mağduriyetlerin giderilmesini  talebinde bulunduklarını ifade eden Geylan, “Aile, ‘Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar.” der. Yani şu an herhangi bir kamu çalışanına eş durumundan tayin hakkı verilmemesi demek ya da eş durumu tayin talebini karşılamamak Anayasamızın 41. maddesini ihlal edilmesi demektir” dedi.

Ankara’nın Nallıhan ilçesi merkeze 161 kilometre uzaklıkta olduğunu, öğretmenlerin her gün bu yolu gidip dönemeyecekleri için ailelerinden ayrı yaşamak zorunda kaldığını ve Bu bir zulüm olduğunu belirten Geylan şunları söyledi: "Dolayısıyla Türk Eğitim Sen olarak Bakanlığa gönderdiğimiz yazıda, 2022 yılı özür grubu atama döneminde bulunduğu ilçede 3 yıl çalışma şartı ve il içinde 50 km. sınırı getirilerek, özrünün bulunduğu ilçe ile görev yeri arasında 50 km’nin üzerinde mesafe bulunan il içi eş özrüne sahip öğretmenlere ilçe emri hakkı verilmesi suretiyle mağduriyetlerin giderilmesini  talep ettik.” 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)