Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı Samsun'a Katma Değer

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından organize edilen Gurme 2021 Samsun Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı Samsun için önemli fırsattır. Peki, Samsun'u yönetenler Samsun için önemli olan fuarlara ne kadar önem veriliyor?

Güncel 27.11.2021, 12:04 27.11.2021, 21:27
Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı Samsun'a Katma Değer

"Samsun fuarlar kenti" sloganıyla Samsun'da kurulan fuarları ne kadar önemsiyoruz? Fuarlar konusunda tecrübeli bir kent olan Samsun'da kurulan fuarlarda Samsun yöneticilerimiz Samsun için üzerlerine düşen görevleri ne kadarını yapıyor? İl İlçe belediyeleri Samsun'a önemli katkılar sağlayabilecek olan TÜYAP fuarlarını ne kadar sahipleniyor? Fuarların açılışında kurdela kesmekyeterli mi?

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından organize edilen fuara, Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun Ticaret Borsası, Samsun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ve Karadeniz Aşçılar ve Turizm Birliği (KATBİR) destek ve iş birliklerinin katıldığı ve destek sunduğu fuara Samsunlu veya komşu illerden vatandaşlar ne kadar katılıyor? Karadeniz'in incisi Samsun'da gerçekleştirilen Fuarlara özellikle gıda fuarlarına rağbet neden az? İstanbul, Ankara gibi illerde düzenlenen fuarlara katılan ve ilgi gösteren belediyelerimiz Samsun'da düzenlenen fuarlara ne kadar ilgi gösteriyor?

Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde tüm Karadeniz Bölgesinin ekonomik, sosyal, kültürel hayatina katkida bulunmasi hedefiyle de düzenlenen fuarlar Samsun basta olmak üzere bölgenin üretim, istihdam, ihracatina önemli katkilar sağlıyor mu? Sadece, Türkiye’den degil Karadeniz bölgesinden değil komşu ülkelerinden de ziyaretçi organizasyonları yapılamaz mıydı?

Karadeniz’in en büyük fuar alanina sahip olan TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi'nin yeterli olmadığını hiç kimse söyleyemez. Nitelikli alt yapisi, tamamiyla klimatize edilmis sergi salonlari, otoparklari, konferans salonlari ile Türkiye’de fuarcilik sektöründe bölge fuarciliginda önemli bir merkez değil mi?

Samsun’da 2-3 ayda bir fuar açılması Samsun için önemli faydalara dönüşmesi gerekir. Samsun üç tane büyük ovası olan bir tarım kenti. Ülkemizin gıda sektörüne olan katkılarımızla iddialı bir kent. Gıda Fuarı’nın burada olması çok önemli anlam ifade etmektedir. Üretimden paketleme ve işlemeye kadar bütün gıda sektörü paydaşlarının bu fuarda bir araya gelmesi gerekmez miydi?

Özellikle Samsun ve bölge illeri Fuarda yapacağı çalışmalar hem Samsun'u hem bölgeyi çok değerli ürünlerinin tanıtılması, işlenmesi ve katma değerinin artırılması konusunda katkı yapması beklenirdi. Gerçekten teoride böyle olduğu halde pratikte bu yapılabildi mi?

Gurme 2021 Samsun Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı yarın kapılarını kapatacak. Gaziantep’ten Eskişehir’e, Kayseri’den Hatay’a Türkiye'nin kırktan fazla ilinden 82 firmanın katılımıyla düzenlen fuar 6 gün boyunca ziyaretçilerini ağırladı. Samsun ve Karadeniz bölgesine has ürünlerden çok daha fazlası farklı bölgelerden gelen ürünlerle doludur. Türkiye'nin her yerinden ürünler urada tanıtılmalı ancak Samsun'da kurulan fuarda Bölgemizde var olan ürünlerin tanıtımı göz ardı edilmemelidir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)