Alexa

Güzel avrat otu nedir? (Ispanak Zehirlenmesi Neden Olur)

Güzel Avrat Otu ismiyle de dikkat çeken Çiçekleri yeşilimsi mor, yaprakları oval, meyveleri siyah renkte ve parlak bir bitkidir. Güzelavrat otu nedir? Güzel avrat otu nasıl görünür, Güzel avrat otu neden böyle bir isim almıştır?

Güzel avrat otu nedir? (Ispanak Zehirlenmesi Neden Olur)

Güzel avrat otu, ıspanak zehirlenmeleriyle gündeme gelen otlar arasında bulunuyor.  Atropa belladonna sistematik olarak Solanaceae ailesinde yer alan çok yıllık otsu bir bitki ve çiçekleri yeşilimsi mor, yaprakları oval, meyveleri siyah renkte ve parlaktır. Güzel avrat otu; Atropin, Skololamin, Belladonnin, Hyosiyamin, Apoatropin gibi önemli alkoloidleri kapsamaktadır.

Ispanak zehirlenmesi Türkiye'nin gündemi oldu. Zehirlenen kişi sayısının artması ardından Sağlık Bakanlığı devreye girdi. Sağlık bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, zehirli olan ıspanak olmadığını ancak içine karışan otlar olduğunu söyledi. ıspanağın içine karışan bu otun, güzel avrat otu olduğu anlaşıldı. 

Ispanakta zehirlenme vakaları İstanbul Esenyurt'ta ortaya çıkmaya başladı. 52 vaka hastanede tespit edildi. Ispanaktan zehirlenme belirtileri mide bulantısı, kusma, baş dönmesi olarak belirlendi.

İstanbul İl Tarım Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada , "Zehirlenmeler ıspanak içine karışan atropin ve scopalamin maddesi içeren yabancı ottan kaynaklanmıştır" açıklamaları ardından atropin ve güzel avrat otu hakkında sorulara cevap aranmaya başlandı. Peki, Güzel avrat otu nedir, güzel avrat otu nasıl anlaşılır? ve Güzel avrat otu yan etkileri nelerdir? 

Güzel avrat otu Nedir?

Diğer İsimleri : Belladon, Atropa belladonna, Deadly night shade

En yüksek alkaloid oranı yeşil yapraklarında ve meyvelerinde olmasına rağmen bitkinin bütün kısımları alkaloid içerir.  Birçok kodekste alkaloid oranının % 3’ün altında olmaması istenir. Güzel avrat otu (Atropa), kapsadığı etken maddelerden dolayı eskiden bu yana birçok ülkede ekilen bir bitkidir,

Patlıcangillerden, kireçli topraklarda yetişen, 180 cm kadar boyunda, birkaç sene kadar yaşayan nahoş kokulu bir bitkidir. Meyveleri kiraz gibi yuvarlak ve siyah renklidir. Çiçekleri boru şeklinde koyu kırmızımsı veya sarımtıraktır. Terkibinde “Atropin” vardır. Zehirlidir. Sadece tıbbi maksatla kullanılır. Bir hekim tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

güzelavrat otu nerede yetişin nasıl anlaşılır?

Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya’nın yerlisidir ve Kuzey Amerika’nın bazı kısımlarında da yetişir. Adı olan “Bella-Donna” İtalyanca’dan köken alır ve “güzel kadın” anlamı gelmektedir. Atropin maddesini kadınlar bir zamanlar göz bebeklerini büyütmek için kullanırlardı.

Güzelavrat otu dallanmış, otsu ve çok yıllık bir bitkidir, çoğunlukla etli köke sahip bir yarı çalı olarak görülür. Bitki 1.5 metre, uzun oval yaprakları ise 18 cm uzunluğa kadar erişebilir. Meyveleri olgunlaştıkça yeşilden parlak siyaha uzanan ve yaklaşık olarak 1 cm uzunluktaki yemişlerdir. Bu yemişler tatlıdır ve zehirli alkoloidler içermelerine rağmen taşıdıkları tohumlarla yayılmayı da sağlayan hayvanlar tarafından iştahlıca tükeltilirler. 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2019, 23:50
YORUM EKLE

banner325