Haydar Baş’ın Taputundaki Siyah Örtünün Sırrı Nedir?

BTP lideri Prof. Haydar Baş’ın cenazesinde naaşının üzerine örtülen siyah örtü merak uyandırdı. BTP Genel Başkan Yardımcısı Harun Kayacı, Hz. Hüseyin’in türbesinden geldiğini Prof Baş’ın vasiyeti olduğunu söyledi.

Güncel 15.04.2020, 19:49 15.04.2020, 21:50
Haydar Baş’ın Taputundaki Siyah Örtünün Sırrı Nedir?

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden BTP lideri Prof. Haydar Baş’ın cenazesinde naaşının üzerine örtülen siyah örtü merak uyandırdı. Peki, Haydar Baş'ın taputunun üzerinde ki siyah örtünün anlamı nedir?

SİYAH ÖRTÜNÜN ANLAMI NEDİR?

O örtünün sırrını BTP Genel Başkan Yardımcısı Harun Kayacı, RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası yayınında anlattı: “Hz. Hüseyin’in türbesinden geldi örtü. Prof Baş’ın vasiyetiydi. Ömrü boyunca Alevi-Sünni-Şii kardeşliği için çalışan bir isimdi.”

Harun Kayacı o örtünün hikayesini şöyle anlattı:

“Hz. Ali efendimizin türbedarı olan bir arkadaşımız İmam Hüseyin efendimizin türbesinden hediye etmişlerdir. İmam Hüseyin efendimizin türbesindeki örtüdür o. Necef’ten geldi. Prof. Baş Alevi-Sünni-Şii kardeşliğini ortaya koyan bir insandı. Sadece söylemle değil akademik yönleriyle de ortaya koydu.”

BTP Genel Başkan Yardımcısı Kayacı, Prof. Baş’ın Atatürk’le ilgili eseriyle de dikkat çeken bir isim olduğunu söyledi:

“Prof. Haydar Baş, ‘Hoşgeldin Atatürk’ isimli eseriyle de ilk defa Mustafa Kemal’in hem anne hem de baba tarafından peygamber torunu olduğunu, dört dörtlük Müslüman olduğunu ortaya koyan bir eser kaleme almıştı. İnsanlar oturdukları yerden emperyalist düşüncelerin paraleli olarak Atatürk’ü dinsiz göstermeye çalıştılar. Oysa Atatürk her açıdan dini ve milli bir insandı.”

Yorumlar (0)