Hükümlü Kadınlardan Referandum katkısı

Denizli'de bulunan Bozkurt Kadın Açık Cezaevindeki mahkumlar fabrika gibi çalışıyor.

Güncel 24.02.2017, 02:06 24.02.2017, 02:32
Hükümlü Kadınlardan Referandum katkısı

16 Nisan'da yapılacak referandum için ihtiyaç duyulan 350 bin adet seçim torbası ve 450 bin adet mühür torbası, Denizli'de bulunan Bozkurt Kadın Açık Cezaevindeki mahkumlar tarafından üretildi.

Türkiye'nin ilk müstakil kadın cezaevi Bozkurt Kadın Açık Cezaevindeki hükümlü kadınlar 2005 yılından bu yana YSK'nın seçim torbası ihtiyacını karşıladığı belirtildi. Kadın hükümlüler Cezaevinde, seçim torbalarının yanı sıra resmi ve özel kuruluşlar için de tekstil, dokuma ve unlu gıda mamulleri üretimi yapıyor. Hükümlü kadınlar, 350 bin seçim torbası ile 450 bin mühür torbası siparişini tamamladı. Hükümlü kadınlar tarafndan üretilen seçim ve mühür torbaları 9 Şubat'ta Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığına teslim edildi.

Fabrika gibi çalışan 157 kadın hükümlü 2016 yılında, Sağlık Bakanlığına bağlı Somali Mogadişu Eğitim ve Araştırma Hastanesin için 35 binin üzerinden hasta yatağı kılıfı dikti. 

Bozkurt Kadın Açık Cezaevinde, meslek sahibi olan hükümlüler, ceza bitiminde Cumhuriyet Başsavcılığı onaylı, ‘Meslek Sahibi Katılım Belgesi’ veriliyor.

Kadın hükümlüler, cezaevi içerisinde bulunan tekstil, dokuma, unlu mamuller gıda atölyesi ile kantin, kuaför ve çay ocağı iş kollarında faaliyet gösteriyor. atölyelerde sigortalı olarak çalışıyor. Tekstil atölyesinde nevresim takımı, bordürlü el havlusu, mutfak havlusu, pike, bornoz gibi ürünlerin dikimini yapan hükümlü kadınlar dokuma atölyesinde el dokuma şal, fular, peştamal, perde, unlu mamulleri ve gıda atölyesinde ise, simit, poğaça, açma, kurabiye, kuru pasta üretimi gerçekleştiriyor.

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)