Hükümlü Yakınlarının Af Beklentisi Yükseliyor

Hükümlü ve yakınlarını af’la ilgili haberler sevindirdi. Adalet Bakanlığı tarafından Af'la ilgili resmi bir açıklama yapılması bekleniyor.

Güncel 29.07.2016, 22:19 04.08.2016, 17:14
Hükümlü Yakınlarının Af Beklentisi Yükseliyor
Her ne kadar genel af’la ilgili bazı sitelerde haberler yayınlansa da şu anda GENEL BİR AF gerçeği yansıtmamaktadır. Ancak Kısmi bir Af, Adalet Bakanlığı tarafından ilgili kurumlara gönderilen yazıdan yorumlanabilmektedir.

Ülkemizde terör faaliyetleri devam ederken, terör suçlularının cezaevlerinde yoğunluğu da dikkate alınarak, tecavüz gibi affı mümkün olmayan suçluların genel bir afla dışarı salınıverilmesi toplumda da kabul edilemeyecek bir durumdur.

Ülkemiz de 15 Temmuz’da darbe girişiminin ardından gerek vatanına ihanet edenlerin sayısı, gerekse FETÖ örgüt elemanlarının toplanarak cezaevlerine atılması üstüste yığılmaları meydana getirmiştir.

Af haberlerinin yankı bulmasının sebebi sadece bunlar değil tabi. Ancak, Adalet Bakanlığınca Ceza İnfaz Kurumlarına, cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilen aşağıda ki yazı AF algısı yaratmıştır.

Söz konusu yazı şöyle:

Ceza İnfaz Kurumları cumhuriyet başsavcılığı yapılacak bir çalışmayı esas olmak üzere ekli listede belirtilen ceza infaz kurumlarının tüm yetişkin erkek ve genç erkek adli hükümlü ve hükümsüzlerin dosyalarının incelenmesi suretiyle mahkemelerce verilen toplam cezaları 6 yıl ve daha az olan adli hükümsüzler ile koşullu salıverilme tarihlerine 4 yıl daha az süre kalan adli hükümlüleri, Türk ceza kanununun 142. 149. Ve 1 haziran 2005 tarihinden önce işlenen suçlardan mülga 765 sayılı TCK’nın 491, 492,493, 494, 495, 496, 497, 498, 498, 499 maddesine muhalefet suçundan ceza alanlar hariç olmak üzere tespit etmeleri isim listeleri ile eksizsiz düzenlenmiş hükümlü ve tutuklu bilgi formlarının hafta sonu da çalışılması suretiyle en geç 25 Temmuz 2016 günü 10.00 kadar gönderilme huşunda bilgi ve gereğini rica ederim.’ Denilmektedir.

ADALET BAKANLIĞIN GÖNDERDİĞİ YAZININ AŞAĞIDAKİ BÖLÜMÜNDEN  ‘KISMİ BİR AF’ ŞEKLİNDE YORUMLANMIŞTIR.

Toplam cezaları 6 yıl ve daha az olan adli hükümsüzler ile koşullu salıverilme tarihlerine 4 yıldan daha az süre kalan adli hükümlülerin; Türk ceza kanununun 142. 149. Ve 1 Haziran 2005 tarihinden önce işlenen suçlardan mülga 765 sayılı TCK’nın 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 498, 499 maddesine muhalefet suçundan ceza alanlar hariç olmak üzere hapsinin salınacağının işaretini verdiği anlaşılmıştır.
 
Cezaevlerinde hükümlü olup, cezasının büyük bölümünü tamamlamış, veya  Toplumda nefret uyandırmayan (Kader Mahkumu) diyede adlandırılan suçluların Devletin öngördüğü bir şekilde salıverilmesi hükümlülerin ailelerini sevindirecek onlara bayram havası yaşatacaktır.
 
HARİÇ TUTULAN Mesela 149.Madde:


Silâhla, 
b) Kişinin kendisini tanınmayacak bir hâle koyması suretiyle, 
c) Birden fazla kişi tarafından birlikte,
d) Yol kesmek suretiyle ya da konut veya işyerinde, 
e) Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı,
f) Var olan veya var sayılan suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yararlanılarak, 
g) Suç örgütüne yarar sağlamak maksadıyla, 
h) Gece vaktinde,
İşlenmesi hâlinde, fail hakkında on yıldan onbeş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
(2) Yağma suçunun işlenmesi sırasında kasten yaralama suçunun neticesi sebebiyle ağırlaşmış hâllerinin gerçekleşmesi durumunda, ayrıca kasten yaralama suçuna ilişkin hükümler uygulanır.
 
VEYA 142.Madde:
sosyal bir sınıfın diğer sosyal sınıflar üzerinde tahakkümünü tesis etmeye veya sosyal bir sınıfı ortadan kaldırmaya veya memleket içinde müesses iktisadi veya sosyal temel nizamlardan herhangi birini devirmek veya devlet siyasi ve hukuki nizamlarını topyekun yok etmek için her ne suretle olursa olsun propaganda yapan kimse beş yıldan on yıla kadar ağır hapis cezası ile cezalandırılır.''

Kapsamhaber /Garabey
 
 


Af Hakkındaki En Son Haberler;

Kısmi Af Geliyor

Af Önemli Kazanç Sağlayacak

Af Geliyor mu?

Adalet Bakanlığı Üstü Kapalı Af Açıklaması!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek: Kısmi Af Gibi Bir Şey Olabilir!
 

Hükümlü Yakınlarının Af Beklentisi Yükseliyor Başlıklı Haber Güncel Haberler Kategorisinde Yayınlanmaktadır. Af Hakkındaki Sıcak Gelişmeleri Yakından Takip Etmek ve Benzer Nitelikteki Güncel Af Haberleri İçin Güncel Haberler Kategorisini Ziyaret Edebilirsiniz.


 
Yorumlar (13)
Recep daloğlu 4 yıl önce
Bunun aslı var mi af istiyoruz af istiyoruz dosyalar gözden geçirilsin suçsuz yatanlar çıksın suça sürüklenenler çıksın
ALİ ALTIPARMAK 4 yıl önce
Böyle birşey gerçek mi bilmiyorum ama bu gerçekten gerekli duyun bizim sesimizi biz meydanlarda ki halkızzz
Kemal akyol 4 yıl önce
Aslı varmı bu haberin internette boyle bise yokkk
caner tula 4 yıl önce
sayin bakanimtuce yaradan rabbim af dileyen kullarini af ederken siz devlet buyuklerimizin bizleri af etmememkte israr etmememniz bizleri ve asil ailelelrimizi cocuklarimizi psikolojik maddi ve manevi acidan bitirmektedir.saygilarimla af bekliyorum
mehmet 4 yıl önce
Bende af istiyorum istemeyerek bi suça karıştım çocukluğum ceza evinde geçmesini istemiyorum Allah rızası için bizi de affedin ben suçsuzum
Mahir kartal 4 yıl önce
İNŞALLAH YA RABBİM AF ÇIKARDA MAHKUM YAKINLARINA BAYRAM OLUR
EFE 4 yıl önce
ARKADAŞLAR, CEZAEVİNDE YATAN KARDEŞLERİMİZ VE SİZ YAKINLARI ADALET BAKANLIĞINA DİLEKÇE GÖNDEREREK BU VATAN HAİNLİĞİ İLE SUÇLANAN HAKİM VE SAVCILARIN VERMİŞ OLDUĞU CEZALARI KABUL ETMEDİĞİMİZİ, YENİDEN YARGILANMAK İSTEDİĞİMİZİ BİLDİRELİM. BU ÇOK ÖNEMLİ!!! YOĞUN TALEPLERİ DEVLET BÜYÜKLERİMİZ GERİ ÇEVİRMEYECEKTİR.
Çağlar Ayas 4 yıl önce
Bu gerçk olsun ne olur bütün kader mahkumları ve aileleri için çk iyi olack cinsel taciz vatan hayini ve benzeri suçlara gelmesin diğer suçlara gelsin bizide duyun artk bizler meydanlardaki halkız ve af istiyoruz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
24°
açık