Alexa

Hürriyet'ten; "Karargah rahatsız" haberine Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "hesap verecekler" şeklinde tepki gösterdiği "Karargah rahatsız" haberine Hürriyet Gazetesinden Cevap!

Hürriyet'ten; "Karargah rahatsız" haberine Açıklama

Cumhurbaşkanı, Hürriyet Gazetesi'nin 'karargah rahatsız' haberi için "Bedelini ödeyecekler" diyerek yaptığı sert açıklama sonrasında Hürriyet Gazetesi'nden açıklama yapıldı. 

Gazeteden yapılan açıklamada; “Yedi Eleştiriye Yedi Yanıt” manşetiyle yayımlanan haberin tümü Genelkurmay Başkanlığı tarafından Ankara Temsilcisi Hande Fırat'a, soruları üzerine yapılan kurumsal ‘bilgilendirme’ye dayandırılarak kaleme alındığı ifade edildi.

Hürriyet Gazetesinin özür diler mahiyette yaptığı açıklama şöyle:

Bu haberin iç sayfada aktarılışında yazı işleri tarafından “İddia ve eleştiriler 7 konuda yıpratıyor” başlığının üstünde kullanılan “Karargah Rahatsız" ifadesi Genelkurmay Başkanlığı'nın ilgili açıklamasında da belirtildiği gibi, bilgilendirmede yer almamıştır.

Hürriyet'in haberindeki “rahatsızlık” ifadesi,  Genelkurmay Başkanı’nı hedef alan söz konusu iddia ve eleştirilerin yarattığı durumu açıklamak amacıyla kullanılmıştır.  Ancak maalesef haberimiz yayımlandıktan sonra gördük ki bu ifade, Genelkurmay'da hükümete karşı bir rahatsızlık varmış şeklinde de anlaşılabilmektedir. 

Bu başlığa böyle bir anlam yüklenmesi aklımızın ucundan dahi geçmemiştir. Böyle bir kasıt kesinlikle söz konusu değildir. Kasıt bu olmamakla birlikte ‘karargahta rahatsızlık’ başlığı maksadı aşan bir editoryal hata olarak görülebilir. Bunun için üzgünüz.

Ordumuzun yıpratılması, iç siyasete çekilmeye çalışılması her Türk vatandaşının reddetmesi gereken bir durumdur. 

Ordumuzun seçimle işbaşına gelmiş sivil iradenin emrinde olması demokrasimiz için vazgeçilmez bir şarttır. 

YORUM EKLE