Alexa


Hz. Hatice Vakfı'ndan Anlamlı Ziyaret

Hz. Hatice Vakfı, 81 ilde yaşayan 100 yaş ve üzeri 5529 anneyi yalnız bırakmadı. Covid-19 nedeniyle evden çıkamayan ve annesini ziyaret edemeyen herkes adına, devlet tarafından her ilçede 65 yaş üstünün ihtiyaçlarını kontrol için kurulan Vefa Grupları tarafından evlerinde ziyaret ediyor.

Güncel 09.05.2020, 00:50 09.05.2020, 01:08
Hz. Hatice Vakfı'ndan Anlamlı Ziyaret

İç İşleri Bakanlığı ile Hz. Hatice Vakfı, 81 ilde yaşayan 100 yaş ve üzeri 5529 anneyi yalnız bırakmayacak. Devlet tarafından her ilçede 65 yaş üstünün ihtiyaçlarını kontrol için kurulan Vefa Grupları tarafından evinde ziyaret edilecek.

Üreten, çocuk yetiştiren, katkı sağlayan asırlık annelerimizin Anneler Günü, tüm Türkiye adına evlerinde ziyaret edilerek kutlanacak ve bu coğrafyada sonsuza kadar var olmaları için Sakarya’da “100 Yıl Cennet Anneleri Hatıra Ormanı”nda yaşatılacak. 

Hz. Hatice Vakfı, Anneler Günü’ne özel son derece anlamlı bir projeyi hayata geçiriyor. 10 Mayıs Pazar gününe denk gelen Anneler Günü’nde, Vefa Grupları ile tüm Türkiye’de 100 yaş üzeri asırlık çınar annelerimizi ellerinde hediyeleriyle ziyaret edecek. Bu coğrafyada yaşayan binlerce anneye yörelerine kattıkları değer ve ülkelerine verdikleri emek için teşekkür edilirken onların hatırasına bir orman oluşturularak kendilerinden sonraki kuşaklara da unutulmaz bir hatıra bırakılması hedefleniyor. Türkiye genelinde 100 yaşın üzerindeki 5529 anne için Sakarya’da “100 Yıl Cennet Anneleri Hatıra Ormanı” oluşturulacak.

Proje kapsamında yapılan araştırmaya göre 100 yaşını geçmiş en fazla anne 773 ile İstanbul’da. İstanbul’u 297 anne ile Ankara, 252 anne ile İzmir ve 205 anne ile Şanlıurfa takip ediyor. Türkiye genelinde 81 ilin her birinde farklı sayılarda 100 yaş ve üzeri anne yaşıyor.

Hz. Hatice Kimdir?

Hatice bint Hüveylid veya Hatice’tül Kübra, Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in ilk eşidir. Hazreti Hatice Peygamberimize İbrahim haricindeki 6 çocuğunu veren eşidir.

556 yılında dünyaya gelen Hazreti Hatice’nin vefat tarihi 620 olarak bilinmektedir. Hz. Hatice'nin Mezarı Mekke’dedir. Hazreti Peygamber ile evlenmeden önce iki evlilik yapan Hazreti Hatice, ilk evliliğinden bir oğlu ve ikinci evliliğinden bir kızı dünyaya gelmiştir. İkinci eşinin ölümünden sonra gelen evlilik tekliflerini reddeden Hazreti Hatice, baba mesleğini sürdürerek güvenilir kimselerle ticaret yapmış, kendi ayakları üzerinde durmuştur. Yeryüzünün Hazreti Muhammed’e imân eden ilk insan ve ilk kadın sıfatlarının sahibidir. Hazreti Muhammed, Hazreti Hatice’nin bu ümmetin kadınlarının en hayırlısı olduğunu belirtmiştir. Hazreti Hatice, hangi mezhebe bağlı olursa olsun bütün Müslümanlar tarafından çok sevilmiş ve sayılmıştır.

Hz. Hatice Vakfı Nedir?

Peygamber Efendimizin eşi Hazreti Hatice Validemizden ilham alınarak isimlendirilen vakıf, 2018 yılında iş adamı Alpay Tarhan tarafından kurulmuştur. Vakıf iki amaç üzerine temellendirilmiştir. Bunlardan ilki İslâm tarihi boyunca yeterince araştırılmayan, anlaşılamayan ve anlatılamayan; İslâm Peygamberine ilk imân eden insan, örnek eş, bir iş kadını ve ümmetin kadınlarının en hayırlısı olan Hazreti Hatice’yi anlamak ve anlatmak için çalışmalar yapmaktır. İkinci temel amacı da İslam tarihinin ilk kadın girişimcisi Hazreti Hatice’den hareketle; girişimci kadınların iş hayatına ve toplumsal fayda üretmelerine destek olmaktır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
13°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P