İçişleri Bakanlığından Suriyeli Esnafa 'Arapça Tabela' Uyarısı

Türkiye'de suriyeli esnafın tabelalarını Arapça olarak kullanması tepki çekiyordu. İçişleri Bakanlığınca başlatılan uygulama kapsamında Kilis'te 531 Suriyeli esnafın Arapça yazılı tabelası Türkçesiyle değiştirildi.

Güncel 01.07.2019, 22:46 01.07.2019, 23:14
İçişleri Bakanlığından Suriyeli Esnafa 'Arapça Tabela' Uyarısı

Suriyelilere ait işyerlerindeki standartlara uymayan tabelalar Belediye zabıta ekipleri tarafından sökülüyor. Tabelalar, TSE standartları gereği en az yüzde 75’i Türkçe olma zorunluluğu getirildi.

Belediye tarafından yapılan uyarıların ardından hala Arapça tabelalarını değiştirmeyen Suriyeli esnafların tabelaları zabıta ekipleri tarafından sökülüyor.

İçişleri Bakanlığınca başlatılan uygulama kapsamında Kilis'te 531 Suriyeli esnafın Arapça yazılı tabelası Türkçesiyle değiştirildi.
alınan bilgiye göre, Arapça tabelaların Türkçeye çevrilmesi uygulamasına ilk olarak Kilis'tebaşlandı.

"YÜZDE 75" TÜRKÇE KRİTERİ

Kilis'teki Suriyeli kanaat önderleri ve esnaf temsilcileriyle toplantı yapıldı. Toplantıda her tabelanın yüzde 75'lik bölümünde Türkçe, yüzde 25'lik bölümünde Arapça ifadelerin yer alması kararlaştırılarak Suriyeli esnafa duyuruldu.

Bu kapsamda bugüne kadar 531 Suriyeli esnafınArapça yazılı tabelası Türkçesiyle değiştirildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında, altı aya kadar Arapça tabelaların tamamını değiştireceklerini söylemişti.

Bakan Soylu, "Kilis'te yaptık. Bir standart var, tamamı Türkçe oluyor. Altında ufak birArapça yazmak istiyorsa yazsın. Standardı var bu işin, tamamını değiştireceğiz. Nizam, kural neyse buna herkes uyacak." dedi.

TABELAYA "TÜRKÇE STANDARDI" TÜM ÜLKEDE UYGULANACAK

Kilis'te başlatılan uygulamanın tüm ülkeye yayılması için çalışmalar sürüyor. Altı ay içinde ülke genelinde rapça yazılı tabelalar yerini Türkçe yazılı tabelalara bırakacak.

Samsun Atakum Belediyesi'de Suriyeli esnafın kullandığı Arapça tabelaların araştırılarak Türkçe ile değiştirilmesiyli ilgili bugünkü meclis oturumunda karar aldı. Başkan Deveci konuyla ilgili yaptığı açıklamada; "Bu Türkiye'nin her yerinde bir sorun. Hakkında da birçok tartışma var. Batı ülkelerinin hiçbirisinde böyle bir durum yok. Kendi dillerine sahip çıkıyorlar. Bizde de böyle bir hassasiyet gösterilmeli. Bu biraz eğitimle ilgili bir husus. Konuyla ilgili komisyonlarımız yasalar ve yönetmelikler çerçevesinde neler yapabileceğimizi araştırıp, bize bir öneri getirsinler" dedi.

Yorumlar (0)