İHH, Çin'in Doğu Türkistan'daki uygulamalarını Protesto Ediyor

İHH, Çin'in Doğu Türkistan'daki uygulamaları, bütün Türkiye’de olduğu gibi Samsun’da da eş zamanlı olarak protesto edilecek. Pek iHH ne demek, Amacı nedir?

Güncel 19.12.2019, 13:41 19.12.2019, 14:05
İHH, Çin'in Doğu Türkistan'daki uygulamalarını Protesto Ediyor

İHH, Çin'in Doğu Türkistan'daki uygulamalarını tüm Türkiye'de protesto edecek. İHA aynı zamanda Türkiye’de olduğu gibi Samsun’da da eş zamanlı olarak 20 Aralık Cuma günü protesto mitingi düzenleyecek.

İHH Genel Merkezitından yapılan açıklamada; Namaz kılmanın, oruç tutmanın, özgürce seyahat etmenin, dinî eğitim almanın kısıtlandığı Doğu Türkistan topraklarında asimilasyon ve baskı politikaları aralıksız devam ettiğini, Uygurlar'ın yıllardır devam eden Çin işgali altında hayatlarından endişe ederek, en temel ihtiyaçlarından yoksun bir şekilde hayatta kalmaya çalıştıkları belirtildi. 

İHH, Çin asimilasyonuna ve işkencelerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar için, İHH İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde tüm Türkiye tek ses, tek yürek olacak. Birçok STK’nın desteğiyle İstanbul’da yarın 19:30’da Fatih Camii’nden Beyazıt Meydanı’na Sessiz Çığlık yürüyüşü gerçekleştirilecek. Ayrıca diğer illerde Cuma namazının ardından meydanlarda basın açıklamaları yapılacak.

2000 yılı sonrasındaki siyasi, ekonomik ve askeri atılımlarla gündeme gelen Çin, uzun yıllardır Doğu Türkistan’daki asimilasyon ve yıldırma politikalarını tüm dünya gündeminden saklayarak Müslüman Uygurlara karşı insanlık dışı uygulamalarına devam eden Çin Uygulamalarını protesto edecek olan İHA, hemen ardından kamu oyu açıklamasında bulunacak. 

İnsani Yardım Vakfı İHH, Samsun’da 20 Aralık Cuma günü yatsı namazından sonra Samsun Büyük Cami’den başlayarak Cumhuriyet Meydanında son bulacak yürüyüş ile Çin’in Doğu Türkistan üzerindeki vahşi ve insanlık dışı uygulamasını telin edecek.

Yürüyüşün ardından İHH Samsun Başkanı Hüseyin Mutlu, bir basın açıklaması yapacak.

İHH ne zaman kuruldu? Amacı nedir?

İnsani Yardım Vakfı (İHH ) 1992 yılında gönüllü faaliyetlerle kurularak 1995 yılında kurumsallaştı. İHH Vakfı, bölge, din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın dünyanın herhangi bir yerinde sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış, zulüm görmüş, aç veya açıkta kalmış; savaş, tabii afet gibi sebeplerle mağdur olmuş, yaralanmış, sakat kalmış; evsiz, yurtsuz, tüm insanlara insani yardım ulaştırmak ve bu insanların temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edilmesini önlemek üzere çeşitli çalışmalar yürütmektedir.

İsrail’in Gazze olaylarında yardım gemilerine yaptığı müdahale İnsani Yardım Vakfı (İHH)’yi öne çıkardı. İHH bugüne kadar Çeçenistan, Filistin ve Kosova gibi savaş bölgelerinde aktif faaliyetlerde bulundu. Ulusal ve uluslararası bir yardım kuruluşu olarak birçok organizasyon ile yakın iş birliği içinde çalışan İHH; İslam Dünyası STK’lar Birliği, Humanitarian Forum, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı'na üyedir. İHH, BM Ekonomik ve Sosyal Konsey'i Ecosoc tarafından danışmanlık statüsü tanınmış 3000 örgütten birisidir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)