Alexa

İlginç İtiraf: himmetler Brezilya ve Arjantin'e gitmiş  

Yalova'da FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin 103 sanığın yargılanması davasının görülmesine devam edildi.

İlginç İtiraf: himmetler Brezilya ve Arjantin'e gitmiş  

Yalova'da FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin İddianamede en çarpıcı ifade etkin pişmanlık yasasından yararlanan ve itirafçı olan Aydın K. adlı sanıktan geldi.  Aydın K. her yıl ildeki belli isimlerden himmet adı altında 1 milyon TL para toplandığını itiraf etti. Bunların Arjantin ve Brezilya'daki bankalara aktarıldığını açıkladı.


Yalova'da Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü'nde mahkeme salonuna dönüştürülen konferans salonunda 47'si tutuklu 103 sanığın yargılanması devam ediyor.

Duruşmada sanıkların ifadelerinin yer aldığı ve Cumhuriyet Savcısı Cesim Eren tarafından oluşturulan 500 sayfalık iddianameye de yer veriliyor. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kaydedilen duruşmada tutuklu ve tutuksuz sanıkların ifadeleri de alınıyor.


İddianamede en çarpıcı ifadeler ise etkin pişmanlık yasasından yararlanan ve itirafçı olan Aydın K. adlı sanık tarafından verildi. Aydın K. ifadesinde, "Yalova ilinde toplanan himmet paraları genelde YASİAD'ın bazı üyelerinden karşılanıyordu. Bu isimler ise Birol Önderoğlu, Burhan Karagözlü, Ercan Koç, Aslan Kıral, Faruk Kayısı, Abdullah Şakar'dır. Bu isimler himmet adı altında paralar toplarlardı ve bu paraları il imamı Tayfun Tuna'ya verirlerdi. Bu isimlerden özellikle Birol Önderoğlu 300 bin, 400 bin TL arasında para verirdi. Bu paraları da genelde şahsi gelirlerinden ödüyordu. Ayrıca Burhan Karagözlü'nün de yılda 100 bin TL himmet parası verdiğini Tayfun Tuna'dan duydum, Ercan Koç'un da yine 80.000-100.000 TL arasında himmet parası verdiğini söylemişti. Emsal Nergiz ve Muhammet Demirhan'ın da bu şekilde himmet parası ödediğini duydum. Yalova'da eski para ile bu üyelerden yılda 1 trilyon '1 Milyon' para topladığını, bu paraların bir kısmının ise Arjantin ve Brezilya'ya gönderilmek üzere İstanbul'da temsilcilerine teslim edildiğini biliyorum" dedi.
 

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2017, 14:15
YORUM EKLE

banner325