İnfaz Yasasıyla ilgili Önemli Açıklama

Ak Parti  Grup Başkanı Naci Bostancı, İnfaz düzenlemesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bostancı, infaz yasasının önemli bir konu olduğunu, Meclis açılır açılmaz ilk gündem maddelerinin Yargı Paketi olacağını söyledi.

Güncel 29.09.2019, 01:25 04.04.2020, 23:35
İnfaz Yasasıyla ilgili Önemli Açıklama

İnfaz düzenlemesi siyasi pozisyonlara göre değerlendirilecek bir konu olmadığını belirten Bostancı, konuyla ilgili değerlendirmelere devam ettiklerini daha önce MHP'nin bu konuya ilişkin bir teklifi bulunduğunu, O çerçevede ellerinde bir taslak olduğunu ve bu konuyu en hızlı şekilde yapmaya çalışacaklarını ifade etti.

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, 1 Ekim'de 2019'da TBMM'nin açılmasıyla birlikte ilk gündem maddesinin Yargı Paketi olacağını belirterek, "Yargı Paketleri' demek daha doğru olur, peş peşe yargı paketleri gelecek.dedi.

İLK YARGI PAKETİ

Pazartesi günü Meclis'e sunulması beklenen ilk yargı paketinde neler var?

Uzun tutukluluk sürelerine ilişkin bir düzenleme.

Usul ekonomisi bakımından yargılamanın hızlı ve etkili olmasını sağlayıcı düzenlemeler.

İstinaflara giden ve esasen Yargıtay'a gitmeyen 5 yılın altındaki cezalar için, bazı ceza başlıklarının Yargıtay’a giderek, yargıda yerleşmiş içtihatlar gözüyle bir daha bakılmasını temin etmek.

Mesleğe giriş sınavlarına ilişkin, hukuk mensuplarına yönelik olarak bir merkezi sınav düzenlemesi,

Avukat-hakim-savcı olmalarını temin etmek.

Avukatlara yeşil pasaport verilmesi ve hukuki faaliyetlerini sürdürürken, kolaylıkla yurt dışı bağlantılarını kullanma imkanı

Ak Parti  Grup Başkanı Naci Bostancı,bunların hızlı bir şekilde yasallaşacağını söyledi.

'İNFAZ DÜZENLEMESİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

'infaz' düzenlemesinin ikinci pakette yer alacağını ifade eden Bostancı, ellerinde bir taslak bulunduğunu,  Bunların yasalaşması için hakkaniyete, adalete, vicdana, toplumsal teyide ihtiyaç duyan konularda herkesin desteğini aramak gerektiğinin önemline dikkat çekerek, "Çalışmalar tekamül ettiğinde, bunu da en hızlı şekilde yapmaya çalışacağız. O gün kamuoyunun önüne çıkarız ne yapacağımıza ilişkin. Bu günden bu konuyu konuşmak doğru değil. 'İnfaz' gibi meseleler beklenti doğuran konular. Konuşmaktan çok yapılması gereken işlerdir." dedi.

Yorumlar (1)
HUSEYIN ELIBOL 2 yıl önce
Cezaevleri cok dolu maddi anlamda aileleri bir umut yasa bekliyor. Bu ceza indirimin bi an once cikmasi sart TIR.