İnsanlığın Huzuru Projesi nedir?

MHP'nin Başlattığı çok önemli bir proje olan "İnsanlığın Huzuru Projesi" merak ediliyor. MHP'nin başlattığı İnsanlığın Huzuru Projesi nedir?

Güncel 26.02.2021, 21:29 27.02.2021, 01:10
İnsanlığın Huzuru Projesi nedir?

İnsanlığın Huzuru Projesi, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin talimatı ile MHP Genel Merkezi ARGE tarafından bir komüsyon oluşturularak Geçen yıl resmiyet kazanmıştı. AR-GE Sorumlusu Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter'inde olduğu komisyon başkanlığınada Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar getirilmişti.Uzman bilim insanlarından oluşan komüsyon üyeleri ile yapılan çalışma ile ilgili önemli gelişmeler oldu. 

MHP AR-GE’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter'in konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Elbette hepimizin aradığı huzurlu ve haysiyetli bir hayattır. Huzur olmadan nefesin, nefsin, niyetin, nigehban bir nefer halinin kıymet-i harbiyesi olup olmayacağı tartışmalıdır” ifadelerini kullanmıştı.

MHP Lideri Bahçeli’nin insanlığın bir huzursuzluk sarmalında bulunduğuna inandığını ifade eden Yönter şunları söylemişti; “Huzuru büyük bir küme olarak ele alıp muhtevasına varlığın bütün hallerinin girdiğini düşünmektedir. Bu nedenle de insanın ve insanlığın huzur ve geleceği için çalışılmasını mecburi kabul etmektedir. Nihayetinde İnsanlığın Huzur Projesi üzerinde durmanın, konuyla ilgili samimi, iyi niyetli, milli ve manevi temele bağlı bir duruş göstermenin önemini uzun süredir gündemde tutmaktadır. Sayın Genel Başkanımız İnsanlığın Huzur Projesi konusunda MHP AR-GE’yi alanlarında yetkin ve yetişmiş bilim insanları ve uzmanlardan teşkil edilmiş bir Komisyon marifetiyle çalışması ve hazırlık yapması hususunda talimatlandırmıştır” 

Huzursuzluğun altyapısı nereden ve nelerden neşet ediyor?

Bir yıl önce Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar, insanlığın Huzuru Projesi Bahçeli’nin teklifleriyle gündeme getirdiği bir proje olduğunu belirterek şunları söylemişti; "Huzursuzluk herkesi yakalamış bir vaziyette, tüm insanlık bunu derinden hissediyor. Sayın Devlet Bahçeli de ülke ve dünya meselelerine samimiyetle yaklaşan bir devlet adamı olarak, sorumluluk duygusuyla hareket eden bir lider olarak insanlığın içinde bulunduğu derin buhrandan rahatsızlık duyuyor. İnsanlar olarak bizler de bunu ciddi manada hissediyoruz, ancak isimlendirmede sorun yaşıyoruz. Huzursuzluğun altyapısı nereden ve nelerden neşet ediyor? Sebep sonuç bağlamı içerisinde bunu tetikleyen meseleler alt dünyasını tayin ve tespitte bu zamana kadar oluşturulmuş bir görüş yok. Bu teklif bana geldiği zaman Kuranı Kerim’de Allah’ın bazı yerlerde inananlara seslendiği “Ya eyyuhen nas” lafzı aklıma geldi. “Nas” insan demek, ve bu proje milli sınırlarımızın da ötesinde bütün insanlığı kapsayan bir bakış açısına sahip. Belki bugün Afrika’daki bir kabilenin insanı, Batı dünyasındaki veya Amerika’daki bir insandan daha huzurludur, bunun ölçülebilecek bir mekanizması yok. Yine de belli ölçütlere sahibiz ve bunları ortaya koyacağız yapacağımız araştırmalarla.

İnsanlığın Huzuru Projesi ile milletler tarihini yeniden analiz edilmesi gerektiğini, demokratikleşme sürecinde neler yaşandığının, öncesinde hangi şartların bulunduğunun dikkate alınarak tıkanmanın nerede olduğunun doğru tespit edilmesidir.

İnsanlığın Huzuru Projesi Nedir?

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet BAHÇELİ  bugün sosyal medya hesabı twitter üzerinden  MHP AR-GE’sinin, İnsanlığın Huzuru Projesini değerlendirerek, eserin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti. 

Huzur, tarih boyunca en fazla ihtiyaç duyulan, ulaşılması en çok arzu ve amaç edilen insani hal ve hissedişin soyut tezahür olduğunu belirterek, "Aklı başında her insan huzur ister, huzurlu bir hayat bekler. Huzur, tıpkı güvenlik gibi, tıpkı hürriyet gibi insanım diyen herkesin hakkıdır. Uzun süredir insanlık kaygı verici nitelikte bir huzursuzluk dalgasının tesiri altındadır. Huzur yokluğu insanların hayata bağlılığını, yaşama sevincini, işbirliği temelini vahim ve menfi düzeyde etkilemektedir. Kanın damarlardan çekilmesi neyse huzurun eksiliği de odur. İnsanın huzur arayışını gören, bunu mesele eden birisi olarak konu üzerinde durulmasının önceliğine, bir proje halinde kavranmasının önemine sürekli vurgu yaptım. Huzurun, bir fikir ve düşünce kalıbına dökülmesi; akıl, gönül, maneviyat ve duygu planında ele alınması lazımdı." dedi.

Nitekim huzur için varız, huzuru sağlamak için mücadele ediyoruz

Akliselim, kalbiselim ve zevkiselim sacayağında İnsanlığın Huzuru Projesi’nin hazırlığı konusunda samimi ve safiyane bir girişimde bulunduklarını belirten Bahçeli, "Çok şükür bu proje bir yıllık ahlaklı ve azimli bir çalışmanın, saygıdeğer nitelikli bir emeğin mahsulü olarak sonuçlanmıştır. “İnsanlığın Huzuru” isimli eserimizin yepyeni bir ufuk açacağına, hem toplumsal huzurumuza hem de insanlık huzuruna müstesna bir katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum. Nitekim huzur için varız, huzuru sağlamak için mücadele ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz. İnsanlığın Huzuru adına yapılan muazzam çalışmanın hazırlık aşamasında hakikaten çok saygın ve alanlarında parmakla gösterilen ilim ve gönül insanlarımız zamanlarından fedakârlıkta bulunarak destek vermişler, eserin ortaya çıkmasını temin etmişlerdir. Memnuniyetim tarifsizdir." ifadelerini kullandı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)