Işık Özkefeli'ye, Terör Örgütü Propagandası Yapmaktan Ceza Davası

ADD Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli'ye "Terör Örgütünün Propagandası Yapmak " suçundan soruşturma başlatıldı.

Güncel 30.07.2021, 12:52
Işık Özkefeli'ye, Terör Örgütü Propagandası Yapmaktan Ceza Davası

Deniz Gezmiş’in ölüm yıl dönümünde sosyal medya hesabından "Terör Örgütünün Propagandası Yapmak " suretiyle paylaşımlarda bulunan ADD Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli hakkında soruşturma başlatıldı.

"Terör Örgütünün Propagandası Yapmak " suçundan soruşturma devam ederken aynı paylaşımlardan hakkında ikinci bir soruşturma daha başlatılan Özkefeli'ye Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ceza davası açıldı.

ADD Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli, 6 Mayıs 2021'de Deniz Gezmiş’in ölüm yıl dönümünde sosyal medya hesabından Deniz gezmiş ve suç ortakları hakkında övücü paylaşımlarda bulunması nedeniyle, "Terör Örgütünün Propagandası Yapmak " suçundan soruşturma başlatılmıştı. Açılan soruşturma devam ederken aynı paylaşımlardan ikinci bir soruşturma daha başlatıldı, 

ADD Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli, Terör suçları nedeniyle 6 Mayıs’ta idam edilerek öldürülen Deniz Gezmiş’in ölüm yıl döneminde sosyal medya hesabından, "Vatan sevdaları tam bağımsız Türkiye idealleri Antiemperyalist oluşları nedeni ile suçlu idiler! Yaşasın tam bağımsız Türkiye ve bu yolda mücadele edenler. Üç fidan. Üç cesur yürek. 6 Mayıs 1972'de katledişlerinin 49. yılında saygı ile anıyoruz. Deniz Gezmiş̧, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan" diye yazmıştı. Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı Özkefeli hakkında, 24 Mayıs'ta ise soruşturma başlatmıştı.

Polis yaralama, adam kaçırma, banka soygunu, hırsızlık, terör ve gasp gibi suçlardan yargılanan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın ölüm cezalarının yerine getirilmesine dair kanun tasarısı 450 üyesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 24 Nisan 1972 Tarihinde görüşülmüş ve oylama Genel Kurula katılan 323 milletvekili ile gerçekleştirilmiş olup idam cezası, 48 red oyuna karşılık 273 oyla kabul edilmiştir.

‘’Atatürkçülüğün en temel ilkesi Tam bağımsızlık ve Milli egemenliktir. 12 Mart askeri darbesi döneminde, askeri mahkeme kararı doğrultusunda, vesayet altındaki bir meclisin, üç sizden üç bizden hukuksuzluğu ile onayladığı Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının katledilmelerinin yıldönümü münasebetiyle, tamamı tam bağımsızlık ve emperyalizmle mücadele bağlamında olduğu incelenirse görülecektir." ifadelerine yer veren Özkefeli, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının 12 Mart askeri cunta döneminin vesayeti ve emrindeki bir askeri mahkemenin aldığı kararla işledikleri fiillerle orantısız ve adil olmayan bir şekilde cezalandırıldıklarını savundu.

Tutanakta gösterilen tüm paylaşımların Atatürkçü düşüncenin tam bağımsızlık ilkesi ile örtüştüğünü dile getiren Özkefeli; "Diğer bir husus ise 2016 yılından beri başkanlığını yürüttüğüm ADD Samsun Şubesinin adının dayanaksız bir suçlama ile kirletilmek istenmesine ve terör ile yan yana gösterilmesine duyduğum üzüntüdür." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)