İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF) Afganistan Çağrısında bulundu

İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF) 4. Genel Kurulu 25-26 Ağustos'ta İstanbul'da tamamlandı.

Güncel 28.08.2021, 21:58
İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF) Afganistan Çağrısında bulundu

İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF) 4. Genel Kurulu tamamlandı. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) 46 üyesinin fiziki, 4 üyesinin online katıldığı Genel Kurul’a 10 uluslararası kuruluş da fiziki olarak katılım sağladı. İki gün süren Genel Kurul’da alınan kararlar oy birliği ile kabul edildi.

ICYF 4. Genel Kurul kararlarında, Mayıs 2021’de İsrail’in Filistin’e düzenlediği saldırıların kınanması çağrısına, 2020 yılında Azerbaycan ile Ermenistan arasında gerçekleşen savaş ve Dağlık Karabağ’ın işgalinin son bulması konularındaki çağrılara ve son olarak Afganistan’daki insani kriz ve yaşanan acil duruma ilişkin çağrılara da yer verildi.

ICYF 4. Genel Kurul Kararlarında, Afganistan’da devam eden insani felaket ve kriz durumunun teyit edildiği, Afganistan halkının yerinden edilme, şiddet ve Covid-19 hastalığının yayılma risklerinin artmasından endişe edildiği belirtildi. Afganistan’daki tüm insanların güvenlik ve emniyet konusunda endişelerinin arttığını hatırlatan ICYF, tüm üye ülke ve kuruluşlara, Afganistan’daki insani acil durum hakkında dünya çapında endişeleri dile getirmek için yakın işbirliğine teşvik edilmesi kararı aldı. 

ICYF 4. Genel Kurulu’nda Afganistan’daki insani kriz ve yol açtığı göç dalgasından gençlerin olumsuz etkilendiği belirtildi. Alınan Genel Kurul kararında gençlerin insani haklarının korunması için, devam eden şiddeti sona erdirmeye yönelik barışçıl çaba ve yapıcı diyalogların artırılması talep edildi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)