Ismarlama Enflasyona Rağmen Memur Ve Emeklilerinin Alacağı % 3.40 Oldu

BASK Samsun İl Temsilcisi Bayram UZUNOĞLU, emeklilerinin enflasyon alacağının % 3.40’a ulaştığını belirterek, toplu sözleşmenin güncellenerek kayıpların karşılanması gerektiğini belirtti

Güncel 04.06.2021, 11:35 04.06.2021, 13:06
Ismarlama Enflasyona Rağmen Memur Ve Emeklilerinin Alacağı % 3.40 Oldu

BASK Samsun İl Temsilcisi Bayram UZUNOĞLU Mayıs 2021 dönemi enflasyon oranının açıklanması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında; dönemin bitmesine 1 ay kala memur ve emeklilerinin enflasyon alacağının % 3.40’a ulaştığını belirterek, toplu sözleşmenin güncellenerek kayıpların karşılanması gerektiğini belirtti

UZUNOĞLU, basın açıklamasında şu hususlara yer verildi:

“TÜİK tarafından açıklanan ve kamuoyunun ASLA inandırıcı bulmadığı ısmarlama rakamlara göre, Mayıs ayında enflasyon (TÜFE)  % 0.89 artmıştır.

Yılın ilk beş ayının kümülatif enflasyon oranı % 6.40 olmuştur.

Bu durumda, Hakem Kurulu tarafından Ocak ayında memur ve emeklilerine yılın ilk altı ayı için reva görülen % 3’lük sadaka miktarı artışın tamamı erimiş, Temmuz ayına 1 ay kala % 3.40’lık enflasyon alacağı doğmuştur.

Enflasyon alacağının Ocak ayında yapılan sadaka miktarı artışın üzerine çıkması, o artışı belirleyenlerin ve ona seyirci kalanların utancı olarak tarihe geçecektir.

TÜFE İLE YÜFE ARASINDAKİ FARK NEYİ GİZLİYOR?

Ismarlama TÜİK rakamlarıyla Aralık ayına aya göre gıdadaki artış % 8.88, konut giderlerinde % 6.15 ve sağlık giderlerinde % 12.32 iken bile, memur ve emeklileri ilgilendiren enflasyon artışının Aralık ayına göre % 6.40 olmasının kabul edilebilir bir açıklaması bulunmamaktadır.

İşin daha ilginç yanı yine bugün TÜİK tarafından açıklanan Mayıs ayı YÜFE (Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi) artış oranının % 3.92, yılın ilk beş aylık artış oranının ise % 17.34 olmasıdır.

TÜFE ve YÜFE arasındaki fark enflasyonun vatandaşa yansımasında gizlenen kısımdır.

TÜİK’ten enflasyon oranlarının belirlenmesinde fiyat alınan adreslerin paylaşılmasını istiyor ve bekliyoruz.

Ve bir kez daha ücretinden başka geliri olmayanlara göre yeni bir enflasyon sepeti oluşturulmadığı ve harcama guruplarının ağırlıkları bu yeni sepete göre hazırlanmadığı sürece TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranının anlamının da, değerinin olmadığını vurgulamak istiyoruz.

TÜİK TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNE MALZEME Mİ SAĞLIYOR?

Yaklaşık 700 bin kamu işçisi adına 2021-2022 yılları için toplu iş sözleşme pazarlıkları devam etmektedir.

Ağustos ayında da yaklaşık 3 milyon 250 bin memur için 2022-2023 yıllarını kapsayacak memur toplu sözleşme pazarlıkları başlayacaktır. Enflasyon oranları bunun için büyük önem taşımaktadır.

TÜİK’in, toplu pazarlık dönemlerinde iktidara nefes aldırmak ve aylığından başka geliri olmayanların kayıplarını gizlemek için enflasyon oranlarında kendine görev biçmesi kabul edilemez.

MEMUR VE EMEKLİLERİNİN MAYIS AYI KAYIPLARI NE KADAR?

BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in açıkladığı Mayıs ayı enflasyonu ile (aile yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların aylıklarındaki erimenin özeti şudur:

12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin Hakem Kurulu Kararı gereği Ocak ayında aylığındaki 111,78 TL’lik artışın tamamı erimiş, dönemin bitmesine 1 ay kala 133.84 TL enflasyon alacağı doğmuştur.

Aynı şekilde;

9/1 derece ve kadrodaki bir memurun doğan alacağı 143.42 TL,

7/1 derece ve kadrodaki bir öğretmenin doğan alacağı 162.65 TL,

 8/3 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktorun doğan alacağı 234.56 TL,,

12/3 derece ve kadrodaki bir hemşirenin doğan alacağı 157.36 TL,

12/3 derece ve kadrodaki bir teknisyenin doğan alacağı 150.38 TL,

1/4 derece ve kadrodaki bir mühendisin (büro) doğan alacağı 249.15 TL’dir.

TOPLU SÖZLEŞMESİ REVİZE EDİLMELİDİR

Ismarlama enflasyon rakamları bile Hakem Kurulu Kararının revize edilmesi gerektiğini göstermektedir.

Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanını ve yetkili sendikaları toplu sözleşmenin revize edilmesi için görevlerini yapmaya çağırıyoruz. Memurların ve emeklilerinin kayıpları karşılanmalıdır.

MEMURLARI UYARIYORUZ!

Bu yıl Ağustos ayında 2022-2023 yılları için toplu sözleşme görüşmeleri başlayacaktır.

Yetkili sendikalar toplu sözleşmeyi “toplu söyleşme”ye çevirerek, üstelik enflasyonun altında kalacağını bile bile yüzdelik artışlara “Evet” demeyi alışkanlık haline getirmişlerdir.

Artık bu gidişe ve bu oyuna “Dur” demenin zamanı gelmiştir.

19 yıllık toplu pazarlık döneminde başarısızlıkları tescillenen sendikaları masadan kaldırmak kamu çalışanlarının elindedir.

Memurları olayları dikkatle takip etmeye, hak ve çıkarları koruma ve geliştirme mücadelesini yürütecek sendikalara destek vermeye, BASK ve bağlı sendikaların çatısı altında toplanmaya çağırıyoruz.”

Yorumlar (0)