İsrail Mavi Marmara'da Delilleri Yok Etmeye Çalıştı

Mavi Marmara gemisinde yapılan keşif sonucu hazırlanan bilirkişi raporunda İsrail Mavi Marmara gemisindeki delilleri yok etmeye çalıştığı belirtildi.

Güncel 18.11.2015, 17:11
İsrail Mavi Marmara'da Delilleri Yok Etmeye Çalıştı
İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Mavi Marmara davasının bugün görülen duruşması sona erdi. Duruşma başında mahkeme başkanı keşif raporunun mahkemeye ulaştığını belirtti. Saldırıda yaralanan Süleyman Söylemez’in sonradan hayatını kaybetmesi üzerine açılan davanın da ana dava ile birleştirildiği kaydedildi.

Mavi Marmara gemisinde yapılan keşif sonucu hazırlanan bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı.

Mavi Marmara raporunda, Raporda, İsrail’de el konulduğu sırada gemideki delillerin yok edilmeye çalışıldığı belirtildi. Öldürücü nitelikte silahlarında kullanıldığı ifade edilen silahta bazen hedef gözetilerek bazen de hedef gözetilmeden atış yapıldığı kaydedildi. Adalet Bakanlığı’nın kırmızı bültenle ilgili soruya cevap vermediğini hatırlatan mahkeme, kırmızı bülten talebinin akıbetinin yeniden sorulmasına karar verdi.

KEŞİF RAPORU

Raporda geminin 67 gün boyunca İsrail’de tutulduğu, bu süre içerisinde gemide boya, macun, temizlik gibi çeşitli işlemler yapılarak bir çok delilin yok edildiği, incelenemez hale getirildiği belirtildi.

25 Mayıs 2015 günü yapılan keşif sırasında beyanda bulunan mağdurların gösterdiği bazı belgelerde aradan geçen zamana rağmen mermi giriş deliklerinin halen çıplak gözle görülebildiği ifade edildi. Ancak bu delikler üzerinde boyama, macun gibi değişiklikler yapılmasından dolayı atış yönü tayininin yapılamadığı kaydedildi.

Mağdurların ifadesine göre İsrail askerlerinin indirme yaptıkları sırada ve indikten sonra silah kullandıkları ifade edildi. Geminin üst tarafı olan seyir güverteyi ele geçiren askerlerin alttaki köprü güverte ve filika güvertenin görülebilir yerinde olanlara da ateş ettikleri belirtildi. Gemide vurulanların vuruldukları yerlerin işaretlendiğini de anlatıldı.

Bazı bölümleri hariç seyir güvertenin tamamen açık olduğu bu alandaki kişilerin üst bölgeden gelecek atışlar için açık hedef halinde oldukları kaydedildi. 2010 yılında emniyetin hazırladığı ekspertiz ve adli tıp kurumunun hazırladığı otopsi raporlarının mağdurların beyanlarını doğrular nitelikte olduğu ifade edildi.

Raporda şu ifadelere yer verildi: “Keşifte hazır bulunan mağdurların beyanları ile dosyada bulunan belge ve bililer ışığında yapılan değerlendirmede İsrail askerlerinin Mavi Marmara gemisini ele geçirmek üzere hareket ettikleri, bu amaçlarını engellemek isteyen kişileri etkisiz hale getirmek için ateşli silah kullandıkları, olayda uzun ve kısa namlulu yiv setli ateşli silah, av tüfeği ile basınçlı plastik mermi ve boya kapsülleri atan silah kullandıkları, kullanılan tüm silahların bazen hedef gözeterek bazen ise hedef gözetmeksizin kullanıldığı, yiv setli, uzun ve kısa namlulu ateşli silah ve av tüfeği ile yapılan atışların öldürücü nitelikte olduğu anlaşılmakla birlikte takdir yüce mahkemenindir.”
Yorumlar (0)