İstanbul'da Bugün Seçmen Sandık Başına Gidiyor

İstanbul'da bugün seçim var. 10 milyon 560 bin 963 seçmen İstanbul'da sandık başına gidecek. YSK tarafından yayın yasağı kaldırılmasının ardından seçim sonuçlar açıklanmaya başlayacak.

Güncel 23.06.2019, 00:02 23.06.2019, 00:34
İstanbul'da Bugün Seçmen Sandık Başına Gidiyor

İstanbul'da bugün vatandaşlar seçimini yapmak üzere sandık başına gidecek. Seçimlerde 10 milyon 560 bin 963 seçmen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanını seçmek için sandık başına gidecek.

Seçim Kurulunun AK Parti'nin itirazı üzerine 6 Mayıs'ta verdiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi, CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının iptaline ilişkin kararı üzerine,23 Haziran için seçim kararı alındı.

İstanbul vatandaşı bugün yapılacak seçimle, 5 yıl boyunca görev yapacak Büyükşehir Belediye Başkanını seçecek.

İstanbul Belediye Başkan Adayları Kim?

Cumhur İttifakı'nın (AK Parti) adayı Binali YıldırımMillet İttifakı'nın (CHP) adayı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi'nin adayı Necdet Gökçınar ile Vatan Partisi'nin adayı Mustafa İlker Yücel İstanbul belediye başkanlığı için yarışacaklar.

31 Mart'taki seçmen listeleri geçerli mi?

31 Mart seçimlerindeki sandık seçmen listelerinde güncelleştirme yapılmayacak. Bu seçim yenileme seçimi niteliğinde olduğu için bu süreçte 18 yaşını dolduranlar ve askerden gelenler oy kullanamayacak.

İSTANBUL'DA OY KULLANACAK KAÇ SEÇMEN VAR

İstanbul'un 39 ilçesinde, 62'si cezaevi, 156'sı seyyar olmak üzere 31 bin 342 sandıkta, 10 milyon 560 bin 963 kişi oy kullanacak. Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler için tüm ilçelerde seyyar sandıklar oluşturuldu.

Oy kullanma işlemi saat kaçta başlayacak, kaçta bitecek?

Kentte oy verme işlemi saat 08.00'de başlayıp 17.00'ye kadar devam edecek.

Her seçmen, kanunda sayılan istisnalar dışında, hangi sandık seçmen listesinde kayıtlı ise ancak o sandıkta oy kullanabilecek. Seçmene verilecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait oy pusulası, beyaz üzerine siyah baskılı olarak hazırlandı.

Sandık seçmen listesindeki bütün seçmenler, oylarını kullanmış olsa bile oy vermenin bitim saatinden önce sandıklar kesinlikle açılamayacak. YSK yayın yasağını kaldırmasının ardından sonuçlar açıklanmaya başlayacak.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)