İstanbul'da Yeni Mesai Saatleri Belli Oldu

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İl Pandemi Kurulu toplantısında alınan kararlar doğrultusunda yeniden düzenlenen kademeli mesai saatlerini açıkladı.

Güncel 18.09.2020, 23:38
İstanbul'da Yeni Mesai Saatleri Belli Oldu

İstanbul'da yeni mesai saatleri belli oldu. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İl Pandemi Kurulu toplantısında alınan kararlar doğrultusunda yeniden düzenlenen mesai saatleri açıkladı.

İstanbul’da koronavirüs önlemlerinin etkin şekilde uygulanması için Valilik koordinasyonunda tüm kurum ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde olduklarını belirten Vali Yerlikaya, İstanbul’da toplam 5.225.983 çalışan olduğunu, Büyükşehir İETT verilerine göre pandemi öncesinde ulaşımda günlük yolcu sayısının yaklaşık 7.6 milyon ve Bugün bu sayının 4.1 milyon seviyelerine düştüğünü belirtti.

İstanbul’da toplu ulaşımda yoğunluk yaşanan saatlerini açıklayarak, Yoğunluk yaşanan saatlerin sabah 07.00 ile 09.00 ve akşam 17.00 – 20.00 arası olduğunu belirtti.

Vali Yerlikaya, açıklamasında şunları söyledi; "Dün yaptığımız, İl Pandemi Kurulu toplantısında toplu taşımada pik saatlerdeki yoğunluğu gidermek için, sadece kamu sektörü değil, mutlaka özel sektörün de kademeli mesai saatleri ve esnek çalışma usulüne geçmesinde büyük fayda olacağı yönünde görüş birliğine varılmıştır. Kamudaki mesai saatleriyle ilgili olarak resmi ve özel olmak üzere ilkokul 1. sınıf öğrencilerimiz, okul öncesi öğrencilerimiz ve ayrıca özel eğitim okullarımızın da anasınıfı ve 1.sınıflarındaki öğrencilerimiz, 21 Eylül yani Pazartesi günü sabah 09.30’da ders başı yapacaklar.” ifadelerini kullandı.

Kamu Kurum ve Kuruluşları Kademeli Mesai Yapacak

Vardiya sistemiyle mesai yapan İl Jandarma, İl Emniyet Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı, Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri, Sağlık Kuruluşları ile diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarının 28 Eylül 2020 tarihinden itibaren; mesaiye kademeli olarak saat 07.00, 08.00 ve 09.00’da başlayacaklarını söyledi. Büyükşehir ve İlçe Belediyelerinde ise 08.00-16.30, sağlık kurumlarında 08.30-16.30 olarak belirlendiğini kaydeden Vali Yerlikaya, diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarında mesainin 09.00-16.30 saatleri arasında olacağını belirtti.

Sanayi sektörü mesai başlangıç ve bitiş saatleriyle ilgili olarak iş dünyasından temsilciler İstanbul Ticaret Odası, Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Deniz Ticaret Odası, Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği, TÜSİAD, TİM, MÜSİAD, ASKON, HAK-İŞ, TÜRK-İŞ, DİSK ve TİSK başta olmak üzere tüm işçi ve işveren sendikalarıyla yoğun toplantılar yaptıklarını belirten İstanbul Valisi, Özel sektörde mesai saatlerinin netleştirilmesi ve bununla beraber toplu ulaşım sektörünün hazırlıklarını kapsayan çalışmaların devam ettiğini kaydeden Vali Yerlikaya, görüşmeler tamamlandığında ilgili düzenlemelerin kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
16°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur