İSTANBUL GÖNÜLLÜLERİ KADIN EMEĞİ PAZARI

Kadın Emeği Projesi’ni başlatan İstanbul Gönüllüleri, 1 yılda 4000’ e yakın üretici kadının projeden yararlanmasını sağladı.

Güncel 12.12.2021, 22:15 12.12.2021, 22:23
İSTANBUL GÖNÜLLÜLERİ KADIN EMEĞİ PAZARI

Covid-19 pandemisi ile birlikte gelen karantina süreci ve ardından yaşanan ekonomik kriz tüm dünyada hissedilirken kadınlar bu sürecin etkilerini üretimle ve ürettiklerini satarak azaltmaya çalışıyor. 

Kendi olanaklarıyla üretim yapan ancak ürünlerini tüketiciyle buluşturma konusunda sıkıntı yaşayan kadınlar için geçen sene harekete geçerek Kadın Emeği Projesi’ni başlatan İstanbul Gönüllüleri, 1 yılda 4000’ e yakın üretici kadının projeden yararlanmasını sağladı. Gönüllüler, üreterek aile ekonomisine katkıda bulunan kadınlara destekte bulunmak isteyen İstanbulluları yeni yıl alışverişleri için Beşiktaş İskele Meydanı ve Kadıköy Üretici Pazarı’nda kurulan stantlara ve bu dayanışmaya ortak olmaya davet ediyor. 

Üreten kadınlar için yeni yıl alışverişlerinin iyi bir fırsat olduğu noktasından hareket eden İstanbul Gönüllüleri 12-29 Aralık tarihleri arasında Beşiktaş İskele Meydanı’nda Beşiktaş Kadın Emeği Pazarı’nı hayata geçiriyor. Yeni yıl için hazırlanan umut dolu ürünlerin yer aldığı 60 tezgâh 18 gün boyunca her gün 12.00 ile 21.00 saatleri arasında ziyaretçiler için açık olacak. Büyükler ve çocuklar için konserler, atölye çalışmaları ve etkinliklerin de gerçekleştirileceği Beşiktaş Kadın Emeği Pazarı 500’den fazla üretici kadına ev sahipliği yapacak. 

İstanbul Gönüllüleri Kadın Emeği Projesi kapsamında İstanbul’un farklı ilçelerinde gerçekleştirilen Kadın Emeği Pazarı etkinlikleri kadınların aile bütçelerine katkı sağlamalarına destek olurken diğer yandan da emek dolu ürünlerle kuruldukları meydan ve alanlara renk katıyor.  Pazarlarda takıdan keçe ürünlere, seramikten muma, amugurumi ve kumaş bebekten deri ürünlere kadar birbirinden farklı ürünler 12 ayrı kategoride yer alıyor. Kadın Emeği Projesi kapsamında hayata geçirilen etkinlikler pandemi sürecinin gerektirdiği sosyal mesafe kurallarına uygun olarak hazırlanıyor.

Türkiye’nin Üretici Kadınları Buluşacak

Beşiktaş Kadın Emeği Pazarı’nda bu sene geçtiğimiz yıldan farklı olarak ilk 2 gün için Türkiye’nin farklı bölgelerinden çeşitli üretici kadın kooperatiflerine de yer verildi. Türkiye Kadın Dernekleri Konfederasyonu ve İstanbul Vakfı ile gerçekleştirilen işbirliği ile Kadın Emeği Pazarı’nın ilk 2 gününde üreten kadınların ürünleri ile Beşiktaş’ta Türkiye mozaiği oluşturulması hedeflendi. Edirne, Kütahya, Burdur, Zonguldak gibi farklı bölgelerden gelen üretici kadınlar Beşiktaş İskele Meydanı’nda kurulan 30 stantta ürünlerini İstanbullularla buluşturacaklar. 

Üreten Kadınlar Eğitimlerle de Destekleniyor

Kadın Emeği Projesi kapsamında son bir yıl içinde İstanbul’un 12 farklı ilçesinde 13 Kadın Emeği Pazarı gerçekleştirildi.  Ayrıca farklı satış kanallarından yararlanabilmeleri amacıyla 31 Ekim’den bu yana her pazar günü Kadıköy Üretici Pazarı’nda da kadınlar ürünlerini sergileme ve satma fırsatı buluyor. Bugüne dek 4 bine üretici kadına ürünlerini sergileme ve tüketici ile buluşturma olanağı sağlayan projenin bir başka önemli ayağını ise “eğitim” oluşturuyor. Üretici kadınların ihtiyaç ve beklentilerinden yola çıkılarak gerçekleştirilen ücretsiz eğitim programlarına ise bugüne dek 1200 kadın yararlanıcı olarak katıldı.  Gönüllü eğitmenlerin desteğiyle gerçekleştirilen eğitimler 6 ana başlıkta 11 ayrı içerikten oluştu.

Zorlu pandemi sürecinde kadın emeği ve dayanışmaya destek veren pazarlar katılımcılar ve ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görüyor. 

El emeği ile üreten kadınlara destek olmak için ise 29 Aralık Çarşamba günü saat 21.00’a kadar Beşiktaş İskele Meydanı’na ya da Pazar günleri Kadıköy Üretici Pazarı’nda (Tarihi Salı Pazarı) yer alan tezgâhlara uğrayabilirsiniz.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)