İstanbul Havalimanı 3. Bağımsız Pist, Cami ve Devlet Konukevi Açıldı

İstanbul Havalimanı'nda üçüncü bağımsız pisti, Devlet Konukevi ve cami, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle açılışı yapıldı. Yapılan simülasyonlara göre ortalama uçak iniş süresi 15 dakikadan 11 dakikaya, ortalama uçak kalkış süresi ise 22 dakikadan 15 dakikaya iniyor.

Güncel 14.06.2020, 21:16 14.06.2020, 23:09
İstanbul Havalimanı 3. Bağımsız Pist, Cami ve Devlet Konukevi Açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla İstanbul Havalimanı üçüncü bağımsız pisti törenle hizmete açıldı. Benzersiz mimarisi, güçlü alt yapısı, üstün teknolojisi ve sunduğu üst düzey yolculuk deneyimi ile açıldığı ilk yılda küresel bir hub olan İstanbul Havalimanı Türkiye’de ilk, Avrupa’da Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan sonra ikinci havalimanı konumuna yükseliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açılış töreninde yaptığı konuşmasında, Her üç eserin de hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu eserlerin ülkeye kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik dilerek, "Bugün Türkiye'yi dünyada güçlü kılan ne varsa hepsini çok büyük mücadeleler ve kavgalar sonunda inşa edebildik" diyerek yeni havalimanının üçüncü bağımsız pistine, ikinci kulesine ve yeni taksi yoluna kavuştuğunu belirtti. İstanbul Havalimanı’nda saatlik uçak iniş kalkış kapasitesini 80‘den 120’ye çıkaracak olan 3. bağımsız pistin yanı sıra, yapılan törende cami ve devlet konuk evinin de açılışı gerçekleştirildi.

3. bağımsız pistin açılışını kutlamak için havaalanının üç pistinden aynı anda Türk Havayolları'na (THY) ait üç yolcu uçağı havalandı. TK-1453, TK-1923 ve TK-2023 sefer sayılı uçakların kalkış iznini Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi.

İstanbul Havalimanı 3. Bağımsız piste ilişkin bilgiler şu şekilde

İstanbul Havalimanı Terminali’nin doğusunda yer alan 3. bağımsız pistin faaliyete geçmesi ile birlikte iç hat uçuşlarındaki mevcut taksi sürelerinde yaklaşık yüzde 50 oranında bir azalma yaşanacak. Yapılan simülasyonlara göre ortalama uçak iniş süresi 15 dakikadan 11 dakikaya inecek, ortalama uçak kalkış süresi ise 22 dakikadan 15 dakikaya inecek. Hava trafiğinin çok yoğun olduğu havalimanlarındaki sıkışıklığı hafifletmeyi amaçlayan, ikinci “End-Around Taksi Yolu” da yeni pist ile birlikte hizmete girecek. Böylelikle aynı anda iniş kalkış yapılan İstanbul Havalimanı’nda, uçakların yerdeki hareketlerinde kısıtlama olmayacak.

İstanbul Havalimanı, şu an 3 bağımsız ana pist ve 2 yedek pistleri ile 5 adet operasyonel piste sahip olacak.

Yeni pist sayesinde hava trafik kapasitesi saatte 80 uçak kalkış-iniş sayısından en düşük 120’ye çıkarken, hava yollarının slot esnekliği de artacak. Yeni pist ile birlikte günlük olarak ortalama 2 bin 800’den fazla iniş kalkışa izin verebilecek kapasiteye ulaşılabilecek.

Piste ait taksi yolları 23 mt gövde ve her iki kısımda 10.5 mt kaplamalı banket genişliğine sahip bulunuyor. Toplamda taksi yolarının genişlikleri, kaplamalı banket dahil 44 metredir. Diğer taksi yolları, enine bağlantı taksi yolları ve boyuna bağlantı hizmeti sağlayan paralel taksi yollarıdır. Toplamda 25 adet taksi yolu içermektedir.

3. bağımsız pist havacılıkta CAT-III olarak adlandırılan en zorlu hava koşullarında iniş ve kalkışa olanak sağlayacak elektrik ve elektronik seyrüsefer sistemlerine sahiptir. Pisti gövde kaplaması asfalt ve beton olmak üzere iki çeşit gövde kaplaması içermektedir. 36 pist başının bulunduğu kısımda ağırlıklı inişlerin olacağı planlanmış ve 375 mt beton kaplama yapılmıştır. Pistin geri kalan kısmı 2685 mt asfalt olarak yapılmıştır. Pistin kaplamalı banketleri de tamamıyla asfalt kaplamadır.

İstanbul Havalimanı Camisi

İstanbul Havalimanı’nda yapımı tamamlanan 8070 m2 kapalı alana sahip cami, bina yapısı olarak kubbe, mahfil bölgesi ve avlu olarak 3 ana bölümden oluşuyor.

Avlu dahil 6230 kişinin aynı anda ibadet edebileceği caminin üç ana girişi bulunmaktadır. Avlu merkezinde şadırvan yer almaktadır. Ana girişte ilk küçük kubbe alan, bu alanın doğu ve batıya doğru açılan koridorları üzerinde abdesthane ve WC alanları yer almaktadır. Tezyinatların tasarımı Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nden Dekan Prof. Dr. M. Hüsrev SUBAŞI öncülüğünde yapıldı.

İstanbul Havalimanı Devlet Konuk Evi

Yapımı tamamlanarak hizmete açılan İstanbul Havalimanı Devlet Konuk Evi Şeref Salonu, dinlenme odası, üç farklı salon, fuaye, iki adet konferans salonu, mutfak, ofis, basın bekleme odası, selamlama askeri odası, personel odası, bay-bayan mescit, abdesthane ve son olarak sığınaktan oluşmaktadır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu