Alexa

İstanbul Otopark Sorunu Tartışıldı

İstanbul'da İBB’nin “Sürdürülebilir Ulaşım Kongresi” kapsamında “Otopark” oturumu yapıldı. Oturumda otoparklar mevcut durumu, ekonomisi ve sorunları ile çözümleri bağlamındabütün yönleriyle ele alındı.

İstanbul Otopark Sorunu Tartışıldı

“Sürdürülebilir Ulaşım Kongresi” kapsamında “Otopark” oturumunu (moderatör) Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Sinan Yardım yönetti. Oturumda otoparklar mevcut durumu, ekonomisi ve sorunları ele alındı.

 Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Sinan Yardım’n yönettiği oturumda konuşmacı olarak İSPARK Genel Müdürü Murat Çakır, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eren İnci ve Marmara Üniversitesi Öğr. Üyesi Abdullah Demir söz aldı. Aynı oturumda panelist olarak ise Otomatik Otopark Sistemleri A.Ş.den Müştak Ağrikli kolaylaştırıcı Dr. Yardım’a katıldı.

İSPARK Genel Müdürü Murat Çakır, yol üstü otoparkçılığın İSPARK’ın küçük işlerinden biri olduğunu asıl yükün ise 100 bin peron ile farklı şekillerde hizmet veren otopark işletmelerininolduğunu söyledi. Çakır, İSPARK’ın karayolu araç otoparkı dışında otogar, deniz aracı parkı, bisiklet kiralama işi, hava aracı parkı işletmeciliği gibi farklı alanlarda da çalışmaları olduğuna değindi. Çakır, park konusuna eğildiklerini belirtirkenbir yandan da farklı alanlarda iş kollarını geliştirmeyi planladıklarını anlattı.

İSPARK’ın teknolojik dönüşüme önem verdiğini söyleyerek ilk etapta sahada nakit ödeme yerine kartlı, mobil ödeme gibi seçenekleri hayata geçirdiklerini aktaran Çakır, kamera ile plaka okuma, mobil uygulamaların yenilenmesi gibi çalışmalarınıda ön plana aldıklarını belirtti. Birçok yenilikçi adımı 2020’de hayata geçirmeyi planlayan İSPARK’ın elektrikli araçlar için şarj istasyonları da kurmayı düşündüklerini aktaran Çakır bisiklet ve elektrikli bisiklet gibi yeni alanlarda olmayı hedeflediklerini ekledi.

Sabancı Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Eren İnci İstanbul’un en önemli sorununun deprem olduğunu trafik yoğunluğunun ise bunu izleyen ikinci sorun olduğunu söyledi. Eren “Bir otomobilin yaşam süresinin yüzde beşi hareket halinde geçmekte, geri kalan süreyi ise park halinde bekler. Bu park halinin bir ekonomisi olduğunu görüyoruz. Bu oldukça önemli bir konudur ancak başka yerlerde…” diyerek Türkiye’nin park alanlarının Yalova kentinden daha büyük olduğunu belirtti, ... Park ücretlerinin gereğinden ucuz olması halinde bu durumun kentte yaşayan herkese daha fazla maliyet getireceğine değinen İnci yol üstü parklarının dahi ev fiyatları başta olmak üzere bir çok fiyatı etkilediğini söyleyerek “Park parası ödemediğinizde iki defa düşünün” diyerek sözlerini tamamladı.

Marmara Üniversitesi Öğr. Üyesi Dr. Abdullah Demir ise “İstanbul’da Otopark Yönetimine İlişkin Temel Sorunlar ve Çözüm Önerileri” adlı bir sunum gerçekleştirdi. Otoparklarda ilk saat sonrasında ücret artışının düşük olmasından dolayı 70 dakika civarında olan yol üstü parklanma süresinin 120 dakikaya çıktığına değinen Demir “Bu ücretlendirme politikasının yanlış olmasından kaynaklanıyor” dedi.

Demir, otopark işletmeciliği, yerel yönetimler, merkezi yönetim olmak üzere her seviyede sorunlar olduğunu bunların çözülmesi ile mesafe alınabileceğini kaydetti.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2019, 23:39
YORUM EKLE