İstanbul Valiliğinden Suriyeli Açıklaması: Çalışmalara Başladık

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, düzensiz göçle mücadele için atılan adımlara ilişkin güncel bilgileri paylaştı. 14 bin 735 yabancı uyruklunun Geri Gönderme Merkezleri'ne (GGM) sevk edildiği bildirildi.

Güncel 07.08.2019, 19:36
İstanbul Valiliğinden Suriyeli Açıklaması: Çalışmalara Başladık

İstanbul'da kayıtlı sayısı 500 bini aşan; kayıt dışı olarak ise daha büyük rakamları bulan Suriyeli vatandaşlar için Düzensiz Göçle Mücadele kapsamı dahilinde açıklamalarda bulunan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "18 ilçede çalışmalar düzenliyoruz. Fatih gibi yoğun bölgelerde çalışmalara başladık. Bu tüm ilçelere yayılacak" dedi.

İnternet ve TV kuruluşlarından basın mensuplarıyla bir araya gelen Yerlikaya, Yaklaşık iki saat süren toplantının ana gündemi 'kayıt dışı Suriyeliler' oldu.

12 Temmuz 05 Ağustos tarihleri kapsamında düzensiz göçle mücadele için atılan adımlara ilişkin güncel bilgileri paylaşan Vali Yerlikaya, Suriyelilerin yanı sıra diğer ülkelerden de vatandaşları kapsayan toplam 14 bin 735 yabancı uyruklunun Geri Gönderme Merkezleri'ne (GGM) sevk edildiği bildirildi. kayıt dışı durumdaki 3 bin 346 Suriyeli vatandaşın ise Geçici Barınma Merkezlerine (GBM) sevk edildiğini paylaştı.

Vali Yerlikaya, "18 ilçede çalışmalar düzenliyoruz. Fatih gibi yoğun bölgelerde çalışmalara başladık. Bu tüm ilçelere yayılacak" ifadelerini kullanarak, "İstanbul'da Suriyeli yoğunluğunun bulunduğu bölgelerin başında Fatih ilçesi geliyor." dedi.

İstanbul'da çalışan göçmen sayısının 350 bin olduğunu ancak bunların yüzde 10'unun dahi sigortalı olmadığını ifade eden Yerlikaya, açıklamasında, "Sigortasız çalışan Suriyelilere ilişkin çalışmalarımız işletmeler kapsamında hızlı bir şekilde devam ediyor. Burada uygulama kapsamında yaptırımlar da uygulayacağız. Örneğin bir yıl boyunca Suriyeli bir işçinin sigortasız olarak çalıştırıldığı tespit edilirse işletmelere 230 bin lira ceza verilecek. İstanbul'da sigortasız Suriyeli çalıştıran işletmelere 26 Ağustos'tan itibaren cezai yaptırım uygulanacak." dedi.

Ağustos sonuna dek bu konuda uyarı yapacaklarını. İşletmelere 11 bin 500'ün üzerinde rehberlik hizmeti verdiklerini, bu sayı daha da artacağını belirten Yerlikaya, "Suriyelilerin kayıt haline alınması için olumlu dönüşler oluyor. İşletmelerin bu konuda bilinçli bir şekilde hareket etmeye başladığı örnekleri gördüğümüzü ifade edebiliriz. Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdürlüğünce kayıt dışı istihdamın önlenmesi çalışmaları kapsamında gerek vatandaşlara, gerekse yabancı uyruklu çalışanlara yönelik 25 Ağustos tarihine dek rehberlik amaçlı iş yeri ziyaretleri yapılacak."dedi.

Türkiye'de kayıtlı 3 milyon 643 bin Suriyeli vatandaş bulunduğuna dikkat çeken ve Yerlikaya,i İstanbul'daki Suriyeliler üç ayrı kategoride değerlendirerek şunları söyledi:

-547 bin 943 Geçici Koruma kapsamında İstanbul'da kayıtlı Suriyeliler.

-Başka illerde kayıtlı olup, o illerde ikamet etmesi gerekirken İstanbul'a gelen Suriyeliler.

-Düzensiz göç kapsamı içerisinde olup, hiçbir yerde kaydı olmayan Suriyeliler.

"Öğrenci Suriyelilerin kayıtları değerlendirilecek"

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Eylül ayında başlayacak eğitim-öğretim yılına ilişkin çalışmalar kapsamında öğrenci durumunda olan Suriyeli çocukların durumunu da değerlendirerek, İstanbul'da öğrenim gören çok sayıda Suriyeli çocuğun bulunduğunu söyledi. Bunlardan 2 bin 100'ünün kaydı farklı illerde olan ailelerden olduğunu açıklayan Yerlikaya, Ağustos sonuna dek 'bulunduğu kente sevk' programının bu aileler için yeniden değerlendirileceğini belirtti. Ayrıca, Vali Yerlikaya ayrıca İstanbul'da kayıtlı olmayan bir ailenin yeni doğacak çocuğunun İstanbul'a kaydedilmeyeceğini duyurdu.

Yorumlar (0)