İşte İdeal evliliğin formülü

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dan ideal evliliğin formülünü açıkladı: "Aşk ve mantık bir arada olmalı" dedi. Tarhan, Evlendikten sonra hayat senaryosunu yeniden yazmak gerektiğini ifade etti.

Güncel 14.09.2019, 11:58 14.09.2019, 13:06
İşte İdeal evliliğin formülü

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, duyguyla aşk arasında mutlaka bir ilişki olması gerektiğini belirterek, “Bir otomobil düşünün. Bu otomobilin motoru ve direksiyonu var. Direksiyon nereye gideceğini yönlendirir, motor da enerji verir. Motor aşktır. Direksiyon da duygudur. İkisinin muhakkak birbirini tamamlaması gerekiyor” dedi.

Evlilikte ideal olan hem aşk hem de mantık evliliğinin bir arada olduğu belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, "doğru olan aslında ikisi bir arada olan evliliklerdir. Atalarımız, ‘Aşkın gözü kördür kaynanalar olmasa’ diye boşuna söylememiş. Aşkın gözü kördür." dedi.

Evlilikte bir müddet sonra hayatın gerçekleriyle karşılaşıldığı zaman aşk buharlaştığını ifade eden Tarhan, "Sadece mantık evliliği olduğunda da şöyle bir durum ortaya çıkabiliyor; evlilik öyle bir kurum ki kar zarar analizleri, hesaplamalar yaparak evlilik yürümez. İlk krizde dağılır. Krizleri yenmek için de duygu lazım” uyarısında bulundu.

Aşk evlilikte sonuçtur

Aşk evliliğin sebebi olursa yani taraflar iyi ilişki kuramıyorsa aşk buharlaştığını belirten Tarhan, "Eğer aşk evliliğin sonucuysa, kişiler de iyi iş birliği kuruyorlarsa fakat sevgileri başlangıçta çok da yoksa aşk sonradan ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle aşk evlilikte sebep değil, sonuçtur. Evliliklerde anne ve babanın kararları önemli. Günümüzde Batı tipli evlilikler var. Anne baba hiç karışmıyor. Çocuk tamamen kendi kararını kendi alıyor. Bunda da bir risk var. Gençler anlık hislere kapılıp yanlış kararlar verebiliyorlar bazen.” dedi.

Eş olarak seçeceğim kişiyi seviyor muyum?

Evliliğin insan hayatındaki iki önemli konudan biri olduğunu, bu nedenle eş seçiminin önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Psikiyatride kullanılan evlilik olgunluğu ölçeği vardır. Bu ölçekte dört ana kategoriyle ilgili sorular soruluyor. Benim son çıkan Hz. Mevlana ile Aile Terapisi kitabımın sonunda bu ölçek var. Biyolojik, duygusal, ekonomik ve sosyal yönden faktörler var. Mesela burada kişi, ‘Eş olarak seçeceğim kişiyi seviyor muyum?’ şeklindeki soruları yanıtlıyor. ‘Evlilikten önce gözünüzü dört açın, evlendikten sonra da yarım açın’ şeklinde bir söz vardır." ifadelerini kullanarak, Evlilik insan hayatındaki en önemli iki karardan biri olduğunu,  bu kararlardan birinin eş seçimi diğerinin ise meslek seçimi olduğunu söyledi. 

Evde Maddi Paylaşımın Olması

Evlilikteki problemlerin çoğunun iki tarafın ailelerini kıyaslaması, maddi sorunlar ve ego savaşlarından kaynaklandığını belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Sorunlar büyük ölçüde senin ailen benim ailem, senin paran benim param gibi konulardan çıkıyor. Bu ego savaşlarına sebep oluyor. Burada en önemli şey evde maddi paylaşımın olması. Bu paylaşımın adil bir şekilde yapılıp yapılmaması sorunlara yol açıyor. Genelde bu paylaşımlarda kadın tarafı hep fedakârlık yapıyor. Geleneksel kültürlerde erkek parayı kadına karşı sopa gibi kullanıyor. Böyle kullandığı için de ilişki bozuluyor” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442