Alexa

İzmit, Hocalı Şehitlerini Andı

İzmit Belediyesi ve Azerbeycan Dernekleri Federasyonları tarafından Hocalı Katliamında hayatını kaybedenler anıldı.

İzmit, Hocalı Şehitlerini Andı
banner327

Hocalı Şehitleri Anıtı’nda düzenlenen anma etkinliğine İzmit Belediye Başkan Vekili İbrahim Bulut, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkanı Bilal Dündar, Yeni Azerbaycan Partisi Milletvekili Melahat İbrahim Gızı, Türkiye Masası Şube Müdürü Kenan Memmedov, Diasporadan Sorumlu Devlet Bakan Yardımcısı Valeh Havıyev, Nesimi Vali Yardımcısı Gülnara Hanım, Milli Meclisin eski Milletvekili Sabir Rüstemhanlı, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Örgev ile vatandaşlar katıldı.

BİLAL DÜNDAR: BİZİM DÜŞMANLARIMIZ GEÇMİŞİMİZDEN DE GELECEĞİMİZDEN DE KORKMALIDIR

Hocalı Katliamının 25. yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikte Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkanı Bilal Dündar konuştu. Dündar burada yaptığı konuşmada: “Bir milletin iki devletin aynı kaderi paylaşan kardeşleriz. Bugün üzüntülü bir günü anıyoruz. Bu üzüntümüzü bir abidenin önünde yapıyoruz. Bu abidemizi şehre kazandıran İzmit Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan’a teşekkürü bir borç biliyoruz. Azerbaycan ve Türkiye dünyada eşi benzeri olmayan kardeş ülkelerdir. Birinin parmağına batan diken diğerinin yüreğine batıyor. Tarihin her döneminde acıları da mutlulukları da paylaşmışlardır. "1915 te Türkler soykırım yapmıştır" diyen, gerçekleri örtbas eden bir dünyayla karşı karşıyayız.  Bizim düşmanlarımız geçmişimizden de geleceğimizden de korkmaktadır. Bu sebeple emperyalist bir dayanışma içerisindeler. Geçmişini unutan geleceğinide unutur, geçmişini bilmeyen geleceğinide bilmez ve son olarak hak verilmez alınır. Bekliyoruz, inanıyoruz, Azerbaycan toprakları en kısa zamanda kurtarılacaktır” dedi.

MELAHAT İBRAHİM GIZI: DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE HOCALI'DA YAPILAN KATLİAM GİBİ BİR KATLİAM YAPILMAMIŞTIR.

Yeni Azerbaycan Partisi Nesimi Milletvekili Melahat İbrahim Gızı, yaptığı konuşmada: “İzmit ile milletvekili seçildiğim Nesimi kardeş belediye oldular. Nesimi’den Azerbaycan’dan hepinize kucak dolusu selamlar getirdim. Bu anıtın buraya yapılmasında katkıları olan başta İzmit Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan olmak üzere herkese çok teşekkür ederim.  Dünyanın hiçbir yerinde Hocalı'da yapılan katliam gibi bir katliam yapılmamıştır. İtiraf etmeliyim ki bugün Azerbaycan' da Türkiye de sanki savunma pozisyonundadır.  Ermeni komşularımız, arkadan hançer vuranlar, dünyanın bütün uluslararası platformlarda, büyük devletlerde Türkiyemiz'in imajını zedelemek için uğraşıyorlar. Sözde soykırımı günde tutuyorlar.  Biz bugün burada bu iki ülkenin sadece savunmada kalmaması artık hücuma geçmesinin yol haritasını konuşmak için bir araya geldik” diye konuştu.

İBRAHİM BULUT: TÜRKİYE VE AZERBAYCAN HER ZAMAN YAN YANADIR.TÜRKİYE VE AZERBAYCAN EL ELE SIRT SIRTA DURMAYA DEVAM EDECEKTİR.

İzmit Belediye Başkan Vekili İbrahim Bulut ise konuşmasında; “Biz bugün Hocalı’da katledilen arkadaşlarımızı anmak üzere toplandık. Amacımız sadece bu değildi, Biz burada aslında Hocalı’da katledilen kardeşlerimizi dostumuzu ve düşmanımızı yeniden hatırlamak ve yeni neslimize hatırlatmak için toplandık. Türkiye ve Azerbaycan halkı birbirinin kardeşidir. Birisinin bir yerine iğne battığında diğerinin canı acır. Nasıl ki biz Hocalı’yı anıyor ve sanki olay burada yaşanmış gibi lanetliyorsak, Azeri kardeşlerimizde bizim için aynı duyguları paylaşıyorlar. 15 Temmuz darbe girişiminde de Cumhurbaşkanımızı arayarak "yanınızdayız" diyen ilk kişilerden biri de  Azerbaycan Devlet Başkanımız İlhan Aliyev olmuştur. Türkiye ve Azerbaycan her zaman yan yanadır. Türkiye ve Azerbaycan, el ele sırt sırta durmaya devam edecektir. Soykırım yalanlarıyla bu ülkeyi dünya çapında mahkum etmeye çalışanlar kesinlikle kaybedecekler. Bu anıtımızı 2015 yılında hizmete açtık, her yıl da anma etkinlikleri düzenliyoruz. Etikliklerimizle kardeşliğinin de bilincini oluşturmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2017, 19:52
YORUM EKLE