KA - DER Genel Başkanı Karaoğlu'ndan Partilere İhtar!

KA.DER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, Partilere seslenerek, "kadınların seçimle ya da atamayla gelinen tüm karar alma mekanizmalarında eşit temsili için gerekli adımları atmaya davet ediyoruz." dedi.

Güncel 26.07.2019, 14:13 26.07.2019, 14:44
KA - DER Genel Başkanı Karaoğlu'ndan Partilere İhtar!

Türkiye'de tüm partilere ihtar veren KA.DER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, daha fazla vakit kaybetmeden, şu andan itibaren kadınların seçimle ya da atamayla gelinen tüm karar alma mekanizmalarında eşit temsili için gerekli adımların atılmasını istedi.

BU İLLERDEN KADIN MİLLETVEKİLİ ÇIKMADI

Türkiye’de kadınların seçme seçilme hakkını kazandığı 1934’ten bu yana 23 genel seçim yapıldığına, Bu seçimlerde meclise giren 11.385 milletvekilinin sadece 598‘i kadın olduğuna dikkat çeken Karaoğlu, "Yani kadın yurttaşları seçme seçilme hakkını pek çok batılı ülkeden önce kazandığı için övünen Türkiye’nin, o tarihten başlayarak tam 85 yıldır kadınlara uygun gördüğü seçilme oranı %5,25’te kaldı.1997 yılından bu yana eşit temsil için çalışan KA-DER ve tüm kadın hareketinin, evde, işte, okulda, iş dünyasında ve siyasette, kısaca toplumun her alanında kadınların da eşit bir şekilde yer alması mücadelesine rağmen, meclise giren kadın milletvekili oranı bugüne kadaren fazla %17,8 olabildi." dedi.

Rakamların ortaya koyduğu gerçeklerin bununla da sınırlı kalmadığını, Türkiye, Cumhuriyeti tarihi Boyunca bir tane bile kadın milletvekili çıkarmamış tam 20 şehre sahip olduğunu söyleyen Karaoğlu, Adıyaman, Ardahan, Artvin, Bayburt, Burdur, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Karaman, Kilis, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Rize, Sinop ve Yozgat'ta KA-DER'in yaptığı incelemeye göre bu kara tablonun gözler önünde olduğunu ifade etti.

KA-DER ÇABALARIYLA GERÇEKLEŞTİ

Henüz bir yıl önce yapılan son genel seçimler ve 23 Haziran’da tamamlanan yerel seçimlerde de partiler, kadın örgütlerinin yıllardır mücadelesini verdiği eşit temsil hakkı konusunda sınıfta kaldıklarını belirten Karaoğlu, "Kadınların talepleri bir yana, kendi verdikleri sözleri de tutmadılar, parti programları,tüzükleri ve seçim beyannamelerinde yazdıklarını hayata geçirmediler. Şu an TBMM’deki 589 milletvekilinin sadece 102’si kadın (%17.32). Son yerel seçimlerde ise 8.257 belediye başkan adayının sadece 652’si, yani %7,89’u kadın adaylardan oluştu. Seçimler sonrası, 1.389 belediye başkanlığı koltuğundan ancak 43’üne kadınlar oturabildi. Bu yerel seçimlerin kadınlar açısından tek başarısı, halen oranı çok düşük olmasına rağmen 674 olan kadın muhtar sayısının %58,9 artarak 1.071’e yükselmesiydi. O da KA.DER’in çabalarıyla gerçekleşti." dedi.

KA.DER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, bu rakamların dikkate alınması gerektiğini belirterek tüm partilere seslendi.

“Bir sonraki seçimlerde benzer bir manzarayla karşılaşmak istemiyoruz. Bu yüzden tüm partileri, daha fazla vakit kaybetmeden, şu andan itibaren kadınların seçimle ya da atamayla gelinen tüm karar alma mekanizmalarında eşit temsili için gerekli adımları atmaya davet ediyoruz. KA.DER olarak bunun takipçisi olacağımız gibi, gerekli desteği vermek için de hazırız.”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)