Alexa

Kader Mahkumları Neden Ceza İndirimi İstiyor?

Kader mahkum yakınları tarafından yapılan basın açıklamasında, Kader mahkumları neden ceza indirimi istediklerini anlattı. Tutuklu ve hükümlü yakınları, istediklerinin af değil infaz değişikliği olduğunun altını çizdi.

Kader Mahkumları Neden Ceza İndirimi İstiyor?

Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli'nin 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler öncesinde Kader mahkumlarına Af talebi seçim beyannamesinde ise "AF SÖZÜ" vererek mahkum ve mahkum yakınlarını sevindirmişti. Seçimlerden sonra MHP'nin hukuk işlerinden sorumlu  Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız önderliğinde yapılan çalışma neticesinde af teklifi meclise sunuldu. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise, “Af konusu, eğer bir suç devlete karşı işleniyorsa devletin bunu af yetkisi olabilir. Fakat şahıslara karşı işleniyorsa bunun af yetkisi devlette değildir."demiş ancak, "Meclis’e gönderildiğinde arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yapar, atılacak adım varsa üzerinde durulur” yorumunda bulunmuş af taslağı ise MHP tarafından Meclis’e getirilmişti.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldız, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında teklifin kapsamı hakkında bilgi vererek, Meclis’e sundukları teklifin, 19 Mayıs 2018’den önceki suçları kapsadığını belirtti. Yıldız “253 bin civarında tutuklu ve hükümlü var. Faydalanamayacaklar çıktığı zaman 162 bin tutuklu ve hükümlü yararlanabilecektir. faydalanabilecektir. Teklif cezalarda 5 yıllık indirimi kapsıyor” demişti.

Bu zamana kadar köpürün altından çok sular geçti Ak Partili bakanlar ve milletvekilleri bir çok açıklamalarda bulundu. Top yuvarlanarak, Adalet Bakanlığı önüne kadar gitti.Şu an mahkum yakınları seçimlerden önce bir ceza indiriminin çıkması yönünde etkinlikler düzenleyerek Seslerini duyurmak için, "AF yoksa Oyda yok" diyorlar.

Kader Mahkumları Neden Ceza İndirimi İstiyor?

Mahkum yakınları tarafından kaleme alınan istek ve önerilerden oluşan bildiride;  Eski Ceza İnfaz Sistemine Göre 20 Yıl Ceza Alan Bir Vatandaş 8 Yıl Ceza Yattıktan Sonra Topluma kazandırıldığı belirtilerek; "Zaten Bir İnsanı Topluma Kazandırmak İstiyorsanız 5 Yıldan Sonra Asla Kazandırmasınız Cezaevinde Suç Makinası Haline Gelir. Devlet Suçu Önlemek İçin Ülkede İş Potansiyeli Ve Ekonomik Refahı Oturtturmak Zorunda Aksi Taktirde Suçu Ve Suçluyu Engelleyemez." denildi.

Bizler Kader Kurbanıyız 

Hain terör örgütü fotocular Türkiye’ye darbe hazırlığını 1 günde hazırlamadıklarını, ülkenin her birimine adamlarını yerleştirerek vatandaşları ve hükümeti her alanda zora sokmak istediklerini belirten mahkum yakınları; Yargıda yaptıkları tahribat milyonlarca dosyaların birikmesine sebep oldu hiç incelemeden verilen kararlar polislerin delil bulmadan mahkemeye çıkarmaları işkence altında suç kabulü bunların başlıca sebepleri. Milliyetçi hareket partisi hükümete yapılan darbe hain saldırıdan hemen sonra hükümete destek çıktığı gibi ülkenin en büyük sorunu daha önceden tespit edip kader mahkûmlarına ceza indirimi verelim onları topluma kazandıralım diyerek aslında kanayan bir yaraya parmak basmıştır.”

ÇOCUKLARIN YÜZLERİ GÜLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “erken seçim ülkeyi ekonomik krize götürür” demesinin hemen ardından ülkedeki sorunu gören Devlet Bahçeli’nin “erken seçime gidelim” sözü ardından erken seçime gidilip ülke refaha kavuşturulmaya çalışıldığını ifade eden mahkûm yakınları; “Devlet bahçeli ülkenin kanayan yarası olan kader mahkumları ile alakalı konuyu seçim beyannamesi içine koyarak hükümetten destek istemektedir. Bizlerde mahkûm aileleri olarak bunun seçimden önce olmasını talep ediyor. Ve seçimden önce olursa ülke kazanacak gençler kazanacak. Çocukların yüzleri gülecek. Çizgi film izlemesi gereken ufak çocuklar babalarının gelmesi için haber kanalı izlemekten bıktılar. Bu düzenlemenin olmasını istiyoruz Allah affedicidir affetmeyi sever ve affedenleri sever. Bu konu gündeme geldikten sonra mahkûmlar içeride yatamayacak duruma gelmiştir. Hükümetten bir an önce haber bekleyen mahkûmlar içeride psikolojisi bozulmuştur.” dedi.

Mahkum yakınlarının basın açıklaması şöyle devam ediyor:

Fetocu hakim savcılar yargıladıkları sanıklarla yani kader mahkumları ile aynı ceza evindedir fotocuların içeride suni isyanlar yaparak adli mahkumlara zarar verip yada onları kandırıp tüm cezaevlerinde isyan çıkmasından ötürü endişe duyuyoruz.

Kader mahkûmu aileleri olarak vicdanlara seslenmek istiyoruz!

Hakim savcımı suçlu sanık mı ?

İkisi aynı cezaevinde nasıl olur ?

Son olarak yapılan düzenlemenin af olmadığını bir ceza indirimi olduğunu yeniden yargılama mümkün olmadığını milyonlarca dosya olduğunu Uzun süreler alacağını ifade eden hükümet yetkilileri, bu insanları topluma kazandırmak için yapmış oldukları çalışmayı seçimden önce vermesini talep ediyoruz. Her özgür bireyin bir mahkum adayı olduğunu unutmamasını, Empati yapmalarını rica ediyoruz. 18 yaşındaki bir gence fetocu hâkim savcılar delil belirtmeksizin 20 yil ceza verdiler kısacası diri diri toprağa gömdüler. Polisi, hâkimi, savcısı, Yargıtayı, Fetocu olan bir sistemde vatandaşın itiraz hakkı dahi olamaz.

Şimdi hükümet yetkilileri bunu tespit ettiler ve bir çalışma yaptılar bu çalışma af değil ceza infaz düzenlemesidir.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 01:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
sevan gül
sevan gül - 13 ay Önce

bizlerin istedigi sadece esit cezaindirimi af diyince afa karşi çikanlar bir bakin okuyun bizlere destek olun unutulmamalidirki her birey bir mahkum adayidir seçim öncesi eşit cezaindirimimizi istiyoruz

Ilhaya öcal
Ilhaya öcal - 13 ay Önce

Benim çocuğum suçsuz bütün uyuşturucu satıcıları dışarda ceza almadan tahliye ediliyor bir alıcı iftira atıp kendini kurtarıyor benim çocuğum oniki buçuk yıl ceza alıyor birde torbacı oluyor gemilerde tırla getirenler nerde bizim günahımız ne hata yapmış kullanmış bu kadar ceza nedir mahşeri vijdan ise bir anne olarak ben birçok kimsenin yakasından tutacağım bîr yerin hakimi salıyor öbürü en ağır cezayı veriyor benim oğlum haketmedi bukadar cezayı canım yanıyor gözümün yaşı yemeğime katıl oldu onyıl sonra bu gençler kimden hesap soracak dört duvarı hak etmiyorlar yeter artık indirim mi ne vereceklerde versinler mahkumlarında bizimde ruh halimiz çok bozuldu

Ayten
Ayten - 13 ay Önce

Kat kat cezalar verildi TCK 81 dahil her maddesinde acımadan ömürlük Cezalar verildi YUVAM yıkıldı tekrar Aile olmayı Devlet Bize çok gormemeli kadınların yükü çok ağır Baba olamayız mahkumda ailesininde piskolojisi BİTTİ İNFAZDA DÜZENLEME Adlî MAHKUMA af İSTİYORUZ

yilmaz baba
yilmaz baba - 13 ay Önce

Biran once yani seçimden once ceza indrimi istiyoruz iceride yatan oglumda dahil olmak uzere sucsuz yatan binlerce yatan kader mahkumu evlatlarimiz var benim oglumda 21 sene ceza alldi 2 yalanci sahitlerin yuzunden delil bile yok yazik yeter artik biran once bi duzenleme yapilsin artik

Nazlı yildırım
Nazlı yildırım - 13 ay Önce

Esim yıllardır dosyalardan kurtulamıyor cocuk yasta ısledıgı suçları yatıyor bır dosya bitmeden bırı geliyor dışarıya cıkıyor uc ay kalıyor ardından bir dosya daha ılk cocugun mu dunyaya geldı yedı yasında babası cıktı geldı ikinci cocugun oldu uc aylik tı içeri girdi gene benım bakanım ederim yok bide zor bir kadlnln ıkı cocuk bıyutmesı halada aynı af indirim ist ıyoruz bahçeli devlet baba Allah yolunu acık etsin secimde n once istiyoruz duyun bızı

Birgul kılıç
Birgul kılıç - 13 ay Önce

Benim oğlum 22 yaşında 24 yıl ceza verdiler yaşından fazla askere gitmeden bir gönül ilişkisi yaşıyor sonra taciz diyorlar adalet istiyoruz çivisi çıkmış bu hayatın bedelini kimsesizler ödemesin anneyiz kimse sesimi duymasa bir gün yaradan duyacak