Alexa

Kader Mahkumları Perişan Oldu; Af Çıkacak mı?

Türkiye'de en çok konuşulan konulardan birisi de Af konusudur. GENEL Af çıkmasının mümkün olmayacağını, ancak ceza yasasında bir değerlendirme yapılabileceğini belirten yetkililer ceza yasasında veya infaz yasası konusunun çok hassas olduğu düşüncesiyle tartışıldığına dikkat çekiyor.

Kader Mahkumları Perişan Oldu; Af Çıkacak mı?

Kader Mahkumları çıkması ihtimal bir af umudunu yaşıyor. Mahkum yakınları ve aileleri uzun zamandır sosyal medya hesaplarından çeşitli etkinlikler ile seslerini duyurmaya çalışıyor. Mahkum ailelerinin gözleri meclisin açılacağı tarihte... Peki meclis ne zaman açılacak? Meclis açılmdığında af konusu, ceza yasası ve infaz yasası ele alınacak mı? Mahkumların beklediği AF ÇIKAR mı?

MECLİS NE ZAMAN AÇILACAK?

Türkiye Büyük Millet Meclisi 24 Şubat tarihinde ara vermişti. AK Parti Grup Başkanı Bostancı, seçim bölgelerinde yapılan itirazlarla ilgili sürecin devam ettiğini belirtti. Bostancı, TBMM Genel Kurulu'nun 16 Nisan'da açılacağını ifade etti.

Devlet Bahçeli: Sözümüzün arkasındayız

Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, Af konusuyla ilgili çalışmalırın arkasında oldukları, verdikleri sözleri unutmadıklarını dile getirdi. Seçimden önce af çıkacak mı? sorusunun yöneltildiğinde Bahçeli; "Önerimiz var meclise de teklif verdik ve bunun arkasındayız" demişti.

TBMM Grup Başkanı Naci Bostancı kesin bir tarih vermese de, “Seçim sonrası müzakere edilebilir. MHP’nin getirdiği de bir af teklifi değil, bir ceza indirimi. Zira Meclis de kapalı. Seçim sonrası, mütaala edilir ve bakılır." ifadelerini kullanmıştı. Bir çok Ak Partili yönetici ve Bakan'da af konusunun seçimler sonrasında değerlendirilebileceğini ifade etmişti.

31 Mart 2019 yerel seçimleri üzerinden az bir zaman geçti. Henüz seçim bitse de Türkiye'nin şu sıralarda tek gündemi seçim sonuçları olarak devam ediyor. Af konusuyla ilgili henüz bir gündem yakalanamadı. Mahkum yakınları af peşinde etkinliklerine devam ediyorken, siyasetçiler gündemlerinde olan seçim sonuçları ile alakalı düşüncelerini paylaşıyor.

AF NE ZAMAN ÇIKACAK? CEZA İNDİRİM YASASI NE ZAMAN ÇIKAR?

Türkiye tarihinde belki bu kadar uzun süre af konusu tartışılmamıştı. Mahkum ve yakınlarının umutları ile hiç bu kadar oynanmamıştı. Cezaevlerinde adeta işkenceye dönüşen nüfus yoğunluğu hiç bu kadar olmamıştı. 12 Darbesinde bile bu kadar insan üstüste yığılmamıştı. Eli kulağında olarak nitelendirebileceğimiz af 2 ay içerisinde şekillenir diye bir beklenti var. Ceza yasasında yapılacak bir değişiklik ve indirimle birlikte bazı mahkumlar bu yasadan yararlanamayacak. MHP, 19 Mayıs 2018 tarihine kadarki suçlara ilişkin 5 yıl şartlı indirim öngören kanun teklifine göre, FETÖ, PKK ve diğer terör örgütleri ile çocuk istismarı ve kadın cinayetleri mahkûmları kapsam dışında tutuluyor.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2019, 13:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat
Murat - 10 ay Önce

Ya oysaki milletin canına, malına kast ederken pek şendiler! Şimdi ceza çekmeye gelince mi perişan oldular, o halde suç da işlemeyeceklerdi. Suçu işleyen cezasını da çeker.

Aslı
Aslı - 10 ay Önce

Zaten ceza çekilsin ona kimse karşı değil haksız ceza içinde ceza çektirilmesin

Murat
Murat - 10 ay Önce

Ya canına malına kast edilirken kendini korumak zorunda kalıp birde iftiradan ceza yemişsen adil yargılanmamışsan buna vicdanın ne diyecek adaş

nazan yenel
nazan yenel - 10 ay Önce

benim oglum cocuk istismati dwyil sevgi denen illetin arkasina dustu gonullu kactilar ama sonu hapis oldu 15 yasinda oldugu icin nolur gozconune alin bu lari bizde ysrarlanalim bu indirimden