Kadına Şiddet ve Türleri Nedir?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dayısıyla en çok konuşulanlar arasında yer alan Kadına şiddet, çeşitli makale, tartışma programları, panel ve etkinlikler ile ele alınıyor.

Güncel 06.03.2021, 17:35 06.03.2021, 22:34
Kadına Şiddet ve Türleri Nedir?

8 Mart Dünya Kadınlar günü münasebetiyle kadınlara yönelik şiddet çeşitli etkinliklerle ele alınıyor. Uzmanlar, Şiddete maruz kalan kadınlarda suçluluk, yalnızlık, çaresizlik gibi duyguların yoğun bir şekilde yaşamandığına dikkat çekiyor. Bu da kadınlarda depresyon, anksiyete bozuklukları, travma sonrası stres bozukluğu, bağımlılık gibi çeşitli psikolojik rahatsızlıklara neden oluyor. 

Yapılan araştırmalara göre, Kadına yönelik şiddet içinde yaşadığımız toplumun büyük sorunları arasında yerini alıyor. 2021 yılının yalnızca ilk iki ayında 48 kadın hayatını kaybederken 2020 yılında, 408 kadın şiddete kurban verildi. 

Kadına Yönelik Şiddet Nedir?

Şiddetinde türleri bulunuyor. Erkeklerin kadınlara şiddet uygulamasının nedenini açıklayan uzmanlar, güç göstermek, öfke boşaltmak, kontrol etmek cezalandırmak gibi nedenleri sırlıyor. Şiddeti, Fiziksel şiddet, cinsel şiddet, psikolojik şiddet, ekonomik şiddet ve son yıllarda ise dijital şiddet biçimleriyle sınıflandıran uzmanlar, Şiddet denildiği zaman ilk akla fiziksel şiddet geldiğini belirtiyor. Ancak şiddet bununla sınırlı olmadığını, kadına yönelik şiddet, fiziksel olduğu kadar, psikolojik(duygusal), cinsel ve ekonomik boyutlarıyla da görüldüğü ifade ediliyor.

Fiziksel şiddet

Fiziksel güç kullanarak vücut bütünlüğüne verilen zarar fiziksel şiddet olarak açıklanmaktadır. Bu şiddet biçimi, fiziksel üstünlük kurarak veya eşya kullanarak şu veya bu biçimde güç kullanarak uygulanmaktadır. Eve hapsetmek, korkutmak, bağırarak sindirmekte fiziksel şiddettir.

Psikolojik şiddet

genellikle fiziksel şiddetten daha yaygın olan psikolojik şiddet, insanlar tarafından daha az bilinmektedir. Psikolojik şiddete maruz kalan kimseler, Tehdit, aşağılama, aşırı ve acımasızca eleştirme, manipülasyon, isim takma, emir verme, küfretme, alay etme, hakaret etme, duygusal olarak ihmal etme, küçümseme, psikolojik şiddetin örneklerindendir. Duygu sömürüsü, suçlu hissettirmek, utandırmak, küsmek, surat asmak, alay etmek, küfür ve hakaret etmekte psikolojik şiddet sınıfı içerisine girmektedir.

Cinsel şiddet

Kişinin kendi rızası olmadan herhangi bir cinsel eyleme maruz kalmasıdır. Cinsel şiddet hem fiziksel hem psikolojik şiddeti içinde barındırır. Fiziksel şiddetten farkı cinsel şiddette kişinin cinsel bütünlüğüne yapılan bir saldırı söz konusudur. Sözlü olarak yapılan cinsel taciz de cinsel şuddet olarak yorumlanır. cinsel şiddetin içerisinde psikolojik şiddet de blunmaktadır.

Ekonomik şiddet

Kişinin ekonomik olarak ihtiyaçlarından mahrum bırakılmasına ekonomik şiddet denir. Paranın güç, tehdit, kontrol aracı olarak kullanılmasıdır ekonomik şiddet. Kadının çalışmasına veya işinde ilerlemesine engel olmak, kadın olduğu için mirastan mahrum etme, kadının maaşına el koymak, kişiyi parasız bırakmak para biriktirmesine engel olma gibi davranışlar ekonomik şiddetin örnekleridir.

Dijital şidde

Teknolojik araçlar, kadını kontrol etmek, denetlemek, küçük düşürmek, aşağılamak, cezalandırmak amacıyla kullanılıyorsa dijital şiddet söz konusudur Uzmanlar, sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla yaygınlaşan, dijital ortamda 7-24 gözetlenmesi ve takip edilmesini içeren şiddeti “yeni kuşak şiddet” olarak da adlandırmaktadır.

Cep telefonuna sürekli mesaj göndermek, Israrlı bir şekilde cep telefonundan aramak, telefondan özel uygulamalar ile kadını takip etmek, Çıplak fotoğraflarını çekmek veya çekmekle tehdit etmek, gizli kamera ile kayıt almak, bu kayıtları internet üzerinden yaymak veya yaymaklatehtitte bulunmak, Sosyal medya üzerinden arkadaşlık kurarak, kadının kimlik bilgilerini alarak bu ilişkiyi sömürmek, kullanmak,  sosyal medya hesaplarını karıştırmak ve buradaki bilgilerle kadını denetlemek, sosyal medyada kadını küçük düşüren, hakaret ve nefret içeren paylaşımlarda yorumlarda bulunmak. dijital şiddettir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)