Kamu-Sen'den Korona Virüsü (Covid -19) Açıklaması

Kamu-Sen Samsun İl Başkanı Ahmet Keskin, Tüm dünyada artan ve etkisini gösteren korona virüsü (Covid -19) için Türkiye'de alınan önlemlerinde son derece önemli olduğunu belirterek, Türkiye Kamu-Sen olarak, korona virüse karşı alınan tedbirlerin yerinde, ancak kamu çalışanları açısından yetersiz olduğunu dile getirdi.

Güncel 13.03.2020, 22:26 13.03.2020, 22:43
Kamu-Sen'den Korona Virüsü (Covid -19) Açıklaması

Tüm dünyada artan bir şekilde etkisini gösteren korona virüsü (Covid -19) için ülkemizde alınan önlemlerde son derece önemli olduğunu belirten Kamu-Sen Samsun İl Başkanı Ahmet Keskin, "İlk vakanın görüldüğü günden bu yana, eğitime ara verilmesi, bu süre içerisinde öğretmenlerin okullarda bulunma zorunluluğunun kaldırılması, kamu personeline yurtdışı yasağı getirilmesi, spor faaliyetlerinin seyircisiz oynanması gibi, vatandaşlarımızın kalabalıklar oluşturarak virüsün yayılmasını kolaylaştıracak ortamların giderilmesi yönündeki kararlar yerinde olmuştur." dedi.

Kurumlardaki risk en aza indirilmelidir

Alınan bu tedbirlere karşın kamu hizmetlerinin sunulduğu alan ve binalarda görev yapan kamu çalışanları açısından virüs riski aynı şekilde devam ettiğini belirten Keskin, Bütün eğitim kurumlarında ve kreşlerde eğitime ara verilmiş olması, çalışan anne babalar açısından çocuk bakımı konusunda da büyük sorunlar doğuracağını belirterek, "İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu gibi kesintisiz hizmet sunan, vatandaşımızın yoğun olarak müracaat ettiği kurumlarda virüs riskinin sürecek olması nedeniyle, kamu çalışanları bakımından yeni tedbirlere ihtiyaç duyulduğu bir gerçektir. Bu çerçevede kamu kurum ve kuruluşlarında dönüşümlü hizmet uygulamasına geçilerek hem trafikte, toplu taşıma araçlarında yoğunluk önlenmeli hem de kurumlardaki risk en aza indirilmelidir.
Bu sayede, eğitime ara verilmesi nedeniyle evlerinde kalacak olan öğrencilerimizin de anne, babaları ile daha güvenli ortamlarda vakit geçirmeleri sağlanacaktır." dedi.

Kamu-Sen Samsun İl Başkanı Ahmet Keskin açıklamasını şöyle devam ettirdi:

Yine vatandaşın kamuya belirli bir süre içerisinde vermek zorunda olduğu evrakların (beyanname, ceza ödemesi, itiraz başvurusu vb.) süreleri, virüs tehditi ortadan kalkana kadar uzatılmalı, bu sayede memurlar ile vatandaşın teması en aza indirilerek, virüsün yayılma ihtimali de düşürülmelidir.

Bilindiği üzere AVM’lerde insan sirkülasyonu çok fazladır ve taşıyıcı kişilerin AVM’lerde bulunması büyük bir yayılmaya sebep olabilecektir. Bu sebeple kamu için alınacak önlemler arasına AVM ve benzeri yerlerde görevli olarak bulunan Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışanları da eklenmeli, bu salgın tehditi ortadan kalkana kadar görevlerine kurumlarında devam etmelidirler. Kamuda kesintisiz hizmetin sağlanabilmesi için tüm kamu çalışanlarına antiseptik ve hijyenik malzemeler sağlanmalı, vatandaş sirkülasyonunun yoğun olduğu kamu binaları sık sık dezenfekte edilmelidir.

Türkiye Kamu-Sen olarak, korona virüse karşı alınan tedbirlerin yerinde, ancak kamu çalışanları açısından yetersiz olduğunu, devlette devamlılık esastır anlayışıyla, kamu çalışanlarının kesintisiz hizmet verebilmesi için bu ve benzeri tedbirlerin alınması gerektiğini kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
sisli