banner434

banner433

Karadeniz'de Kokarca Alarmı; Gördüğünüz Yerde öldürün!

"Gürcistan'dan gelip Karadeniz'in başına bela olan kokarcaları gördüğünüz yerde öldürün" ifadelerini kullanan Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, "Üreticiler, bu istilacıyı gördükleri yerde yok etsinler; ahırlar ve evlerinin çevresini ilaçlasınlar!" dedi.

Güncel 11.11.2019, 22:43 11.11.2019, 23:38
Karadeniz'de Kokarca Alarmı; Gördüğünüz Yerde öldürün!

Fındık ağaçlarının kökünün kurumasına neden olan 'kahverengi kokarca' böceği için Karadeniz'de alarm verildi. Yetkililer, kokarcaların görüldüğü yerde yok edilmesini istedi. Yazın fındık bahçelerinde, kışın ise evlerde, ahırlarda ve kapalı ortamlarda başbelası olan kahverengi kokarcalar vatandaşı ve üreticileri tedirgin etmeye başladı. Peki Kokarca nedir?

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, Gürcistan'dan Türkiye'ye geldiği saptanan ve günde 30 kilometre yol kateden böcek türü, suyunu emdiği fındık ağaçlarının kökünün kurumasına neden olduğunu belirterek, "Kahverengi kokarca, kışı evlerde saklanarak geçirmeye hazırlanıyor. Üreticiler, bu istilacıyı gördükleri yerde yok etsinler; ahırlar ve evlerinin çevresini ilaçlasınlar!" şeklinde konuştu.

Fındık bitkisinin kökünü 20 günde kuruttuğu ifade eden böceğe karşı kimyasal mücadelenin yanı sıra yurt dışından ithal edilecek 'Japonika' adlı arı türü ile biyolojik mücadele yapılmasının planlandığı belirtildi.Yaz aylarında özellikle fındık bahçelerini mesken tutan zararlı böceğin, havaların soğuması ile ev ve ahır gibi kapalı ortamlarda yuvalanmaya başladığı söylendi.

Üreticiler, zararlı böcek için biran önce sahada biyolojik mücadelenin başlatılmasını istedi.

Konsey Başkanı Arslantürk, Kahverengi kokarca, Türkiye'de son 4 yıldır görüldüğünü, son günlerde oldukça ihbar almaya başladıklarını kahverengi kokarcaların insanların artık evlerine girmeye başladına dikkat çekerek, "Kimyasal mücadele ile çok fazla sonuç alınamaz oldu. Biz bu zararlı ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarını sık sık uyarıyoruz. Kimyasal mücadele ile çok fazla sonuç alınamaz oldu. Biz üreticilere evlerinizin çevresinde gördüğünüz zaman mutlaka yok edin, diyoruz." dedi.

Bakanlığa başvuruda bulunduklarını belirten Arslantürk, "Miktarını ne kadar düşürürsek gelecek yılda verecek olduğu zararı o kadar düşürmüş oluruz. Biyolojik mücadele edilmesi gerektiğini ve 'Japonika' isimli bir arı türünün bu böceği yok ettiğini söyledik. Yıllardır söylüyoruz, ama bir adım bile bu konuyla ilgili atılmıyor. Bu tür istilacılar sadece fındığa değil 350 meyve ve sebzeye zarar veriyor. Mutlaka ciddi ve hızlı adım atılması gerekiyor." dedi.

Kokarca nedir ne demektir?

Türkiye’nin dünya ticaretinde lider olduğu fındıkta, ’drakula’ olarak adlandırılan ’turunçgil uzun antenli teke böceği’nin ardından tehlikeli yeni bir tür daha ortaya çıktı. ’Kahverengi- yeşil kokarca’ adı verilen bir günde 30 kilometre yol gidebilen böceğin, fındık ağaçlarının kökünü 20 günde kurutuyor. Gürcistan’dan Türkiye’ye geldiği belirtilen böcek türü için yetkilileri harekete geçirdi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)