Karavan ve Doğaseverler Tüyap’ta Buluşuyor

Karavanist İstanbul Karavan ve Ekipmanları Fuarı ve doğa ile iç içe olmayı sevenlerin tüm malzemelerini bulabildiği Outdoorist Fuarı, 8 Ocak Cumartesi günü, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı.

Güncel 08.01.2022, 20:43
Karavan ve Doğaseverler Tüyap’ta Buluşuyor

Karavanist İstanbul Karavan ve Ekipmanları Fuarı ve Outdoorist Fuarı 8 Ocak 2022 Cumartesi günü büyük bir coşkuyla başladı. Doğa tutkunlarının hayallerini süsleyen karavanların en yeni modellerinden otomotiv dünyasındaki en önemli markaların 4x4, SUV, hafif ticari araçlarını ve kamp malzemelerini sergilediği Karavanist ve Outdoorist Fuarları, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 16 Ocak 2022 Pazar gününe kadar devam edecek.

Fuar, her gün saat 10.00 ile 19.00 arası ziyaret edilebilecek. Tüyap tarafından Otomotiv Distribütörleri Derneği ile Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu destekleriyle düzenlenen fuarlarda, her bütçeye uygun kamp malzemeleri ve karavanlar, ziyaretçiler tarafından yoğun bir ilgiyle karşılanıyor. Fuarın açılış kurdelesi Tüyap Fuarcılık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, Tüyap Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Otomotiv Distribütörleri Derneği Genel Koordinatörü Hayri Erce, Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Özdağ, Karavan İmalatçılar ve Tedarikçileri Derneği Başkanı Serkan Köksal’ın katılımıyla kesildi.

Motorlu karavanlarda sektörün uzun süredir beklediği ÖTV indirimi, meclisten geçti. 1 Ekim 2021 tarihinde TBMM’ye sunulan Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde, motorlu karavanlarda yüzde 220 olan ÖTV oranı, yüzde 45’e indirildi. ÖTV indiriminin yürürlüğe girmesiyle Türkiye’de yerli karavan üretiminin önünün açılması ve ürünlere erişebilirliğin artması bekleniyor. 

“Fuarlarımızın potansiyeli çok güçlü”

Fuarların açılışında konuşan Tüyap Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü şunları söyledi:

“Tüyap Fuarcılık olarak karavan ve kamp sektörüne, ikinci kez hazırladığımız Karavanist ve Outdoorist Fuarı ile önemli bir katkıda bulunuyoruz. Geçtiğimiz sene ilkini açtığımız fuarlarda başarılı sonuçlara imza atmıştık, buradan aldığımız güçle yine doğa tutkunlarına hitap etmeyi hedefliyoruz. Fuarımız bir önceki yıla göre metrekare bazında %74 oranında büyüdü, bu çok ciddi bir kazanım. Fuarlarımızın ardından yaptığımız araştırmada katılımcı firmaların fuar sırasında aldıkları siparişlerin neredeyse 2 katını fuar sonrasında da aldıklarını tespit ettik. Bu durum fuarlarımızın etki alanının ne kadar geniş olduğunu gösteriyor. Bu yıl da fuarların ilk gününden itibaren buluşturacağımız on binlerce ziyaretçiyle sektörün iç satışlarına ve yurt dışından gelen iş insanlarının yapacağı kontaklarla sektörün ihracatına artı değer katacağız” dedi. Karavanist ve Outdoorist’in açıldığı ilk saatlerden itibaren yoğun bir ziyaretçi ilgisi ile karşılaştığını, bu yüzden katılımcıların çok memnun olduğunu belirten Ersözlü, şöyle konuştu: “Fuarlarımızın potansiyeli çok güçlü. 16 Ocak’a kadar devam edecek fuarımızda, 148 katılımcı firmamız son model karavanlarını sektörle buluşturuyor. Karavanist ve Outdoorist’e geçtiğimiz yıl 43 ülkeden 21.266 ziyaretçi gelmişti, bu yıl ise 54 üzerinde ülkeden 40.000’in üzerinde ziyaretçi bekliyoruz. Fuarlarımıza katılan ve bize güvenen tüm dostlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Tedbiri, güvenliği ve sağlığı, ön planda tutarak fuarlarımızı açıyoruz. Gelen ziyaretçilerimiz sosyal mesafe kurallarıyla ve HES kodları sorgulanarak içeri alınıyor. Amacımız katılımcı firmalarımızın hem ticaretine destek olmak, hem de sağlıklarını korumak.”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)