banner424

banner425

banner423Kastamonu’yu Merkez Haline Getirecek Tesisin Ön Fizibilitesi Tamamlandı

Dünyada ahşap yapılara artan ilgi zengin orman varlığına sahip Kastamonu’yu da harekete geçirdi.

Güncel 09.03.2021, 13:44 09.03.2021, 14:05
Kastamonu’yu Merkez Haline Getirecek Tesisin Ön Fizibilitesi Tamamlandı

TR82 Bölgesinde faaliyet gösteren Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tamamladığı yatırım ön fizibilite raporu sonrasında ahşap yapılarda kullanılan “Çapraz Lamine Ahşap (CLT)” ın Kastamonu’da üretimine yönelik yatırım promosyon çalışması başlattı.

CLT Yatırım Fizibilitesi Hazır

Bölgenin potansiyelini açığa çıkarmak üzere çalışmalarına hız veren KUZKA, 2020 yılında başlattığı CLT (Cross Laminated Timber-Çapraz Lamine Ahşap) Üretim Tesisi Ön Fizibilitesi çalışmalarını tamamladı. Titizlikle yürütülen çalışma sonunda elde edilen rapor, yatırımcılar için önem arz eden sektör yapısı, mevzuat, standardizasyon, ithalat-ihracat durumu, pazar imkanları, yatırım yeri, devlet destek ve teşvikleri, üretim prosesi, sabit yatırım tutarı ve yatırımın geri dönüş süresi gibi konuları detaylarıyla ele alıyor. Rapor ülkemizde CLT sektörüyle ilgili ilk kez yapılan çalışma olması nedeniyle de orman varlığı yönünden zengin olan Kastamonu’ya bu alanda yapılacak yatırımın önünü açmış oldu.

CLT Nerelerde Kullanılıyor?

Birbiri ile dik açılı olarak üst üste yapıştırılarak sıkıştırılmış katmanlardan (Lamel) oluşan yapısal ahşap ürün olan Çapraz Lamine Ahşap (CLT -Cross Laminated Timber), kulübe, villa ve çok katlı apartmanlar gibi pek çok prefabrike ahşap binaların inşasında kullanılıyor.

Dünya’da yaygın olarak Orta ve Kuzey Avrupa, ABD ile Kanada’da bulunan ahşap binalar, depreme karşı dayanaklı olması nedeniyle Japonya’da da yoğun olarak kullanılıyor. Tercih edilme sebeplerine baktığımızda ise CLT yapıların, betonarme panellerden 5 veya 6 kat daha hafif olmasına karşın, betonarme paneller kadar dayanıklı olması, depreme karşı betonarme ve çelik konstrüksiyon binalar kadar yüksek dirence sahip olması, betonarme binalara göre oldukça hızlı inşa edilmesi ve yüksek termal ve ses izolasyonu sağlaması avantaj olarak görülüyor.

Ahşap Potansiyelinin Yatırıma Dönüşmesini Amaçlıyoruz

CLT hakkında değerlendirmelerde bulunan Genel Sekreter Dr. Serkan Genç ise çalışma kapsamındaki amaçlarının ahşap potansiyelinin değerlendirilerek Kastamonu’da yatırıma dönüştürülmesi olduğunu söyledi.

Genel Sekreter Dr. Genç, “Türkiye’de CLT üretiminde kullanılabilecek yeterince ibreli ağaç ormanı bulunuyor. CLT’ye uygun yumuşak ağaçtan kereste üretimini daha da artırma imkânına sahibiz. Yapı mevzuatı, akredite test laboratuvarı ve sertifikasyon konularında yapılacak çalışmalar ile CLT ve benzeri tutkallı tabakalı ahşap malzemelerin bina yapımında kullanımının artmasını öngörüyoruz. Ajansımız tarafından hazırlanan ön fizibilite raporu, konuya yatırım ve iş modeli açısından yaklaşarak potansiyel yatırımcılara yol gösteriyor. Ayrıca ülkemizde ilk kez hazırlanan bu çalışmayla Türkçe kaynak eksikliğinin de giderilmesine katkı sağladığımızı düşünüyoruz.” dedi.

CLT İçin Yatırım Promosyon Çalışması Başlatıldı

KUZKA, yatırım promosyon çalışmaları kapsamında ilk olarak Orman Genel Müdürlüğü’ne bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında Orman Genel Müdür Yardımcısı Hayati Özgür, İşletme ve Pazarlama Dairesi Başkanı Ahmet Aydın ve Başkan Yardımcısı Reşat Benli ile bir araya gelen Genel Sekreter Dr. Serkan Genç ve Kastamonu Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Özgür Yücel Yakar “Çapraz Lamine Ahşap (CLT)” a ilişkin yatırım fırsatları sunumu gerçekleştirdi.

Koordinatör Özgür Yücel Yakar gerçekleştirdiği sunumda, CLT sektörünün yapısı, mevzuat altyapısı, standardizasyon, ithalat-ihracat durumu, pazar imkanları, yatırım yeri, devlet destek ve teşvikleri, üretim prosesi, sabit yatırım tutarı ve yatırımın geri dönüş süresi gibi konularda bilgiler paylaştı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)