Kılıçdaroğlu'na Saldırı Kınandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar saldırı sonrasında Kılıçdaroğlu'nun Çubuk'ta getirildiği eve geldi.

Güncel 21.04.2019, 17:14 21.04.2019, 18:02
Kılıçdaroğlu'na Saldırı Kınandı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da Çubuk ilçesinde katıldığı şehit cenazesinde saldırıya uğradı. Durumunun iyi olduğu öğrenilen Kılıçdaroğlu, güvenliğin sağlandığı bir eve geldi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar ile Kılıçdaroğlu'nun Çubuk'ta şehit için kılınan cenaze namazı sonrası uğradığı saldırının ardından getirildiği eve geldi.

Hulusi Atar Polis arabasının hoparlöründen vatandaşları sakin olmaya davet ederek şöyle konuştu:

"Çubuk, yiğit insanların olduğu, şanlı tarihi olan bir yer. Sizler gerçekten son derece bilgili, görgülü, yetişmiş insanlarsınız. Sizin şanlı bir tarihiniz var. Bugün burada bir evladımız şehit oldu. Onunla ilgili gerekli töreni yaptık, vazifemizi yaptık. Onun şehit olduğu yerde şu anda silahlı kuvvetlerimiz, onun silah arkadaşları o dağları, tepeleri oradaki teröristlere dar ediyorlar. Hiçbir şekilde Yener'in kanını yerde bırakmayacağız. Silahlı kuvvetler elinden gelen her şeyi yapıyor. Arkadaşlarım, Yener'in mekanı cennet olsun, Allah anasına, babasına, sizlere, silahlı kuvvetlere sabır versin. Şu ana kadar mesajlarınızı verdiniz, tepkilerinizi gösterdiniz simdi sükunetle Yener'in evine gidiyoruz annesine, babasına taziyelerimizi bildirmek üzere. Burayı boşaltıyoruz. Çubuklu kardeşlerim mesajlarınızı verdiniz, tepkilerinizi gösterdiniz, şimdi sükunetle burayı boşaltıyoruz. Arkadaşlarım bize güvenin, bize inanın hep beraber burayı boşaltıyoruz ve Yener'in evine gidiyoruz." 

Çevre güvenliğinin sağlanmasının ardından ise Kılıçdaroğlu, zırhlı bir araçla evden çıkarıldı. Başlatılan soruşturma kapsamında saldırganlardan 6'sının kimliği belirlendi.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, şehit cenazesinde yaşanan olay ile ilgili, ''Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan çirkin saldırıyı kınıyor, geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.  Şiddet, demokratik bir hak arama ve tepki verme yöntemi olamaz. Kimsenin hukukun dışına çıkmasına müsaade edilmeyecektir. Gerekli hukuki süreç başlatılmıştır.'' 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: ''Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik menfur saldırıyı kınıyor, kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Şiddetin hiçbir türünün demokratik siyasete gölge düşürmesine izin vermeyeceğiz.''

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: "Soruşturma başlatıldı, olayın takipçisiyim sağduyulu olmalıyız" 

Ömer Çelik: "Her türlü şiddet eylemini kınıyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun diyoruz. Hukuk dışına çıkmaya kimsenin hakkı yoktur. Şiddet bir hak arama ya da protesto yolu değildir. Sorumlular açığa çıkartılacak ve gereken yasal işlem yapılacaktır"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: ''CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıyı kınıyorum. Kabul edilemez. Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.'' 

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş  ''Yüreğimizi yakan şehitlerimizin acısı hepimizin ortak hüznüdür. Millet olarak hem teröre karşı dik duruşumuzu hem de sağduyulu ve vakur tavrımızı her koşulda korumalıyız. Sn. Kılıçdaroğlu'na karşı gerçekleştirilen müessif saldırı son derece üzüntü vericidir ve asla kabul edilemez.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, "Şehitlerimizin acısını yüreğimizde hissettiğimiz bu günlerde birlik ve beraberliğe daha çok ihtiyacımız var. Biz hep birlikte Türkiye'yiz. Gün ayrışma günü değil, teröre karşı birlik olma günüdür. Sayın Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum" 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik Ankara’daki bir şehit cenazesine katılım sırasında yaşanan fiziki saldırıyı kınayarak saldırının bir provokasyon amacı taşıyabileceğini belirtti. 

Meral Akşener: Sayın Kemal kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıyı şiddetle kınıyor, kendisine acil şifalar diliyorum. Bilinçli olarak kutuplaştırılan ülkemizde, siyasilerin milleti germekten acilen vazgeçmeleri gerekiyor. Hiçbir oy, hiçbir koltuk milletimizin birlik ve huzurundan daha kıymetli değil.

Ekrem İmamoğlu: Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı, milletimizin birliğine yapılmıştır. Kendisinin soğukkanlı ve devlet adamı duruşu herkese örnek olmalı. Birlik ve beraberliğimiz her şeyden önde gelir. Bu planlı saldırı ile ilgili tüm yetkilileri göreve davet ediyorum. 

İsmail Koncuk: Türkiye İttifakının konuşulduğu bugün, Sn Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı anlamlıdır. Sebep olanlar, saldırganlar gereken cezayı mutlaka almalıdır. Sn Kılıçdaroğlu’na ve CHP camiasına geçmiş olsun. Saldırıyı ve arkasında olanları şiddetle kınıyoruz.

Canan Kaftancıoğlu: Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na Ankara Çubuk’ta yapılan saldırı demokrasiye, barışa, kardeşliğe ve tüm Türkiye'ye yapılmıştır. Talimat alan karanlık eller bilsin ki BARIŞ, KARDEŞLİK VE DEMOKRASİ KAZANACAK! 

Şamil Tayyar: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıyı nefretle kınıyorum. Şiddetin hiç bir haklı gerekçesi olmaz. Anlık öfkeyle izahı asla mümkün değildir. Saldırı tüm yönüyle aydınlatılırsa inanıyorum ki tehlikeli senaryo peşinde koşanlara da ulaşılacaktır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)