Alexa

Kış Lastiği Takmamanın Cezası Ne kadar?

Ticari araçlar için zorunlu olan kış lastiği uygulaması 1 Aralık’tan itibaren başlıyor. 1 Aralık’tan itibaren zorunlu kış lastiği takmamanın cezası artırıldı. Peki kış lastiği takmamanın cezası ne kadar? TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kış Lastiği Takmamanın Cezası Ne kadar?

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, Ticari araçlar için zorunlu olan kış lastiği uygulaması 1 Aralık’tan itibaren başladığını, Hava sıcaklıklarının 7 derecenin altına düştüğü ve yağışların başladığı bölgelerde trafiğin daha güvenli olması için 1 Aralık’ı beklemeden kış lastiği kullanılması gerektiğini belirtti.

Kış Lastiği Takmamanın Cezası Ne kadar?

1 Aralık’tan itibaren zorunlu kış lastiği takmamanın cezasının 885 TL olduğunu hatırlatan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “Ülkemizde şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile ticari otomobillerin 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasındaki dört aylık dönemde kış lastiği takması zorunlu olduğunu belirterek, "1 Aralık'tan itibaren kış lastiği takmayan bu araçlara 885 TL ceza yazılacak. Bu ceza miktarı sadece Aralık ayı için geçerli. Kış lastiği takmamanın cezasının 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ise yeniden değerleme oranında yüzde 22,5 artırılarak 1084 TL’ye çıkması bekleniyor. Zorunlu uygulamanın başlamasına kısa bir süre kala yoğunluk yaşanmaması için vatandaşlarımız daha önceden kış lastiği takmalı.” ifadelerini kullandı.

Özel Araçlarda Risk Taşıyor

Trafikte ticari araçlar kadar özel araçların da risk taşıdığını ve bu yüzden kış lastiği konusunda çok dikkatli olunması gerektiğini anlatan Apaydın, gizli buzlanma, yağışlar, yolların kayganlaşması vs gibi risk faktörleri ülkede tüm araçları etkilediğini, araştırmalara göre kışın kaza yapma riski yaza göre 6 kat daha fazla olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: 

"Karlı ve buzlu havalarda yaşanan kazalar genellikle bir ve birden fazla aracın çarpışması şeklinde meydana geliyor. Bu sebeple ticari ya da özel araç demeden tüm vatandaşlarımız kış lastiği kullanımına dikkat etmeli. Özellikle kışa girerken herkes araç muayenesini, bakımını en doğru şekilde yaptırmalı. Aracın kışa hazırlığı külfet gibi görülmemeli. Hepimizin can ve mal güvenliği için kış lastiğinin ve araç bakımının önemi büyük” 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2019, 12:17
YORUM EKLE