Alexa

"KİT Çalışanları Hayal Kırıklığına Uğradı"

Türk Enerji-Sen Orta Karadeniz Şube Başkanı Şuayip Deniz; 4C’ye kadro verilmesinden, KİT çalışanının izin ve ücret düzenlemelerine kadar pek çok maddenin yetkili sendika tarafından ciddiyete alınmadığını belirtti.

"KİT Çalışanları Hayal Kırıklığına Uğradı"

Türk Enerji-Sen Orta Karadeniz Şube Başkanı Şuayip Deniz; Ülkemizde kamu kaynaklarıyla yatırım yapan, üretim yaparak ülke ekonomisine değer katan kurumlarımıza Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) denilmektedir. Bölgemizde Şeker Fabrikaları, ÇAYKUR, Türkiye Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ), Türkiye Elektrik İletim A.Ş.(TEİAŞ), Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) gibi kurumlarımız KİT’tir ve çalışanlarının hakları 399 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre düzenlenmiştir."dedi.

En son 2015 yılında Yetkili Sendikanın imzaladığı 2016 ve 2017 yılı mali haklarını düzenleyen Toplu Sözleşme pek çok muğlak ifadeler içerdiğini belirten Deniz; "4C’ye kadro verilmesinden, KİT çalışanının izin ve ücret düzenlemelerine kadar pek çok madde Yetkili Sendika tarafından ciddiyetsizce “çalışma yapılacaktır” ifadeleriyle imzalanmıştır. Maksadın çalışanın taleplerinin önüne geçmek ve sorunları 2 yıl ileri ötelemek olduğu açıktır."dedi.

En son 2015 yılında imzalanan Toplu Sözleşme’nin 39. maddesinde “KİT’lerde 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında görev yapan sözleşmeli personel pozisyonlarına ilişkin temel ücret gruplarının 31/01/2016 tarihine kadar yeniden düzenlenmesi konusunda çalışma yapılacaktır.” denildiğini hatırlatan Şuayip Deniz; "Oysa ki aradan 1 yıl geçmesine rağmen ücret düzenlenmesi konusunda ortaya somut bir şey konulamamıştır." diye ifade etti.

Deniz; Bugün basında gördüğümüz; KİT Çalışanının dört gözle beklediği Temel Ücret Gruplarının düzenlenmesinin Maliyeye takıldığı konusudur. Bu kadar Kurum çalışanının asılsız talepler ve maddelerle 1 yıl oyalanmış olması izah edilebilir bir konu değildir. Ciddiyetsiz bir sendikal anlayış sonucunda KİT Çalışanları hayal kırıklığına uğratılmıştır. " ifadelerini kullandı.            

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 18:11
YORUM EKLE