Kıymetli Öğretmenlerimiz! Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun!

Bugün; 24 Kasım 1928 tarihinde, Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Millet Mektepleri"nin "Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür.

Güncel 24.11.2017, 00:01 24.11.2017, 00:28
Kıymetli Öğretmenlerimiz! Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun!

1981 yılından beri kutlanan öğretmenler günü, yine beklentilerle ve ne yazık ki, yine buruk geçiyor.

Bugün; 24 Kasım 1928 tarihinde, Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Millet Mektepleri"nin "Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür.

O dönemin Bakanlar Kurulu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" ünvanını 11 Kasım 1928 tarihli toplantısında vermiş ve bu ünvan, 24 Kasım 1928'de yayınlanan "Millet Mektepleri Talimnâmesi" ile resmîleşmiştir.

Atatürk'ün doğumunun yüzüncü yılının 24 Kasım'ına tekabül eden 1981 yılında ise, bu gün, ülke çapında "Öğretmenler Günü" olarak kutlanmaya başlanmıştır.

"İnsan yetiştiren insan" olma özelliğiyle öğretmenlik, her zaman baş tâcı edilmesi gereken bir meslektir.

Temennimiz odur ki; çocuklarımızı ve gençlerimizi hayata hazırlayıp, muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkararak, şanlı ecdâdımıza lâyık nesiller yetiştiren eğitim ordumuzun bu güzîde mensupları, millî, ilmî ve mânevî değerlerimizden hiçbir tâviz vermeden, Türkiye'mizi arzu edilen hedefine ulaştırırlar.

"Öğretmenler; yeni nesli Cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğitimcileri sizler yetiştireceksiniz yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti sizin becerinizin ve fedakarlığınızın derecesiyle orantılı olacaktır. Cumhuriyet: fikren ilmen fennen bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli muhafızlar ister. Yeni nesli bu özellik ve yetenekte yetiştirmek sizin elinizdedir."

Bu vesîleyle; şu anda vazifeleri başında bulunan ve emekli olan bütün öğretmenlerimizin bu gününü tebrik ediyor, onlara, daha nice hayırlı ömürler, vefât edenlere de Allah'tan rahmet diliyoruz.


 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)