Kızılay'dan Filistin'e Acil Eylem Planı

Kızılay, Filistinlilere yapılacak yardımlara ilişkin eylem planını belirledi. İsrail’in Filistinlilere saldırısına dönmesi sonucu ortaya çıkan insani yardım ihtiyacını karşılamak için Türk Kızılay büyük bir çalışma başlattı. 

Güncel 13.05.2021, 18:06
Kızılay'dan Filistin'e Acil Eylem Planı

Türk Kızılay, İsrail’in Filistinlilere karşı başlattığı saldırılar sonucu bölgeye destek veren ilk insani yardım kuruluşu oldu. Kızılay, Filistinlilere yapılacak yardımlara ilişkin eylem planını belirledi. İlaç, tıbbi malzeme ve ambulans desteğinin yanı sıra saldırılardan etkilenen ve evleri yıkılan ailelere gıda kolisi ile kira ve ev eşyası yardımında bulunulacak olan Kızılay, bölge için önemli çalışmalar başlattı.

Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesi’nde Filistinli ailelerin İsrail askerleri tarafından zorla evlerinden çıkarılması ile başlayan gerilimin İsrail’in Filistinlilere saldırısına dönmesi sonucu ortaya çıkan insani yardım ihtiyacını karşılamak için Türk Kızılay İlk etapta Kudüs’te bulunan Delegasyonu aracılığıyla 500 bin TL’lik ilaç ve acil tıbbi sarf malzemesini Filistin Kızılay’ına teslim etti. Kızılay, Kudüs’ün ara sokaklarında ve Mescid-i Aksa bölgesinde kullanabilmek amacıyla küçük ambulanslar temin etmek için de çalışmalara başladı.

Onlarca Filistinlinin hayatını kaybettiği ve pek çok yaralının olduğu bölgede mevcut yardım faaliyetleri kapsamında, 20 bin aileye acil insani yardım desteği ve evleri yıkılan veya zarar gören Filistinlilere hane başı 42 bin 500 TL nakit destek sağladı.

Kızılay özellikle Gazze Şeridi’ne yönelik gerçekleştirilen saldırılar sonucu yaralanan Filistinlilerin imkanlar dahilinde Türkiye ve Mısır’da tedavilerinin yapılmasını da planlıyor.

“FİLİSTİN YARALI, UZAT ELİNİ” sloganı ile bir kampanya başlatan Kızılay, www.kizilay.org.tr web adresinden, 168 ücretsiz danışma ve bağış hattından, mobil uygulamadan, bankalarda bulunan Kızılay bağış hesapları ile internet bankacılığından ve SMS yöntemiyle 2868’e FİLİSTİN yazıp göndererek mesaj başına 10 TL ile destek olunabileceğini belirtti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)