Kızılırmak Deltasında Çakallar ve Domuzlar

Hüseyin Kurt, Türkiye’nin en büyük deltalarından ve en önemlilerden birisi olan Kızılırmak deltası veya kuş cenneti olarak bilinen, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici listesine giren yer ile ilgili yazılarına devam ediyor.

Güncel 17.02.2021, 20:06 17.02.2021, 20:57
Kızılırmak Deltasında Çakallar ve Domuzlar

UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici listesine giren Samsun’a 30 km mesafede bir doğa cenneti olan Bafra, Engiz ve Alaçam ilçe sınırları içerisinde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ile ilgili yazılarına devam eden Hüseyin Kurt, dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Hüseyin Kurt bu konuyla ilgili daha önce, "Kuş Cennetinde Yanlış İşler" , "Kızılırmak Deltası'nda Keyfi Kararlar" başlığı altında yazdığı makaleler ardından bugünde yazdığı "Deltadaki Çakallar ve Domuzlar" başlıklı yazısında önemli sorunların en üst perdeden altını çizdi.

DELTADAKİ ÇAKALLAR ve DOMUZLAR

Çakal! Sinsi, pusucu bir hayvan. Bu aralar Kızılırmak Deltası’nda maalesef sayıları binleri çok aşmış durumda. Geçtiğimiz günlerde yine bir vatandaşın gündüz vakti iki koyununu parçaladı! Bir önceki hafta da başka bir vatandaşın gece vakti ağılındaki koyununu parçalamış yemiş. Böyle onlarca örnek olay var! Çakal sayısı o kadar arttı ki bölgede 15-20’li gruplar halinde geziyorlar. Vatandaşlar sadece Geleriç bölgesinde binden fazla, deltanın tamamında ise çok daha fazla çakal olabileceğinden bahsediyor. Çakal bu, çok hareketli hayvan! Geceleri deltada çakal uluması durmaz oldu!

Çakallar vatandaşın koyununa saldırınca önceden karakola girer derdini anlatırdı! Karakol ise alan yönetimine, alan yönetimi SAMKUŞ’a, SAMKUŞ karakola, karakol Milli Parklara bildiriyor! Bildiriyor da ne oluyor? Sonuç? Sonuç yok!

Çakallar alanda cirit atıyor! O ona, o ona derken olan vatandaşın koyununa oluyor! Vatandaş artık kaderine razı olmuş! “Kimi kime şikayet edeyim” diye isyan edip çakallara boyun eğmiş! Köylü çakalı vursa yasak! Yapıştır cezayı gitsin! Bu iş sürek avı olmadan çözülmez! Son 2-3 yıldır sürekli bu sorun dile getiriliyor ama yok yok yok! Vatandaşı bu çakallardan kim kurtaracak? Geçtiğimiz günlerde Milli Parklar’ın bölgeye saldığı sülünleri bile yemiş çakallar! Çakal bu!.. Lütfen yazının DEVAMINI oku...

.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)