KPSS’yi BY-PASS Kabul Edilemez

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, memur alımlarında KPSS dışında uygulanacak mülakat v.b. yöntemlerin haksızlık olduğunu ifade etti.

Güncel 06.10.2016, 13:24
KPSS’yi BY-PASS Kabul Edilemez
İsmail Koncuk, memur alımlarında KPSS dışında uygulanacak mülakat v.b. yöntemlerin haksızlık olduğunu ifade ederek “Türk Eğitim Sen'in mülakatın iptali için açtığı dava devam etmektedir. KPSS'yi by-pass ederek atama kabul edilemez, vicdana da hukuka da uymaz” dedi.

ALLAH AFFEDER Mİ BİLMEM

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk,Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk,Memur alımında KPSS dışında uygulanacak mülakat v.b. her yöntem ancak haksızlık ve hak yemek olduğunu belirterek; "Buna vesile olanları Allah affeder mi bilmem. Mülakat asla iyi memur ya da iyi öğretmeni bulma sonucunu doğurmaz, bilhassa komisyon sayısı arttıkça kriterler değişir ve birlik sağlanamaz. Türk Eğitim Sen'in mülakatın iptali için açtığı dava devam etmektedir. KPSS'yi by-pass ederek atama kabul edilemez, vicdana da hukuka da uymaz.” dedi.

MÜLAKAT LİYAKATI SAĞLAMAZ

Genel Başkan Koncuk yaptığı değerlendirmede; Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın “Mülakatı, liyakati sağlamak için yapıyoruz” şeklindeki sözlerini de eleştirdi.eleştirerek; “Gerek öğretmen atamalarında gerekse memur atamalarında mülakatı hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Mülakat komisyonlarında farklı farklı değerlendirmeler yapılmakta, bu da asla doğru sonuçlar vermemektir. Bilindiği gibi son olarak öğretmen atamalarında yapılan mülakatlarda haksızlığa uğradığını söyleyen atama bekleyen yüzlerce öğretmen sendikamızı da arayarak yaşadıkları mağduriyeti anlatmıştı. Dolayısıyla KPSS puanının mülakattan sonra tamamen devre dışı bırakılması nedeniyle MEB'in, öğretmen adayları tarafından açılacak yeni davalarla karşı karşıya kalması kaçınılmaz olacaktır. Öte yandan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın da mülakatı liyakati sağlamak için yaptıklarını söylemesi ve ısrarla mülakatı savunması inanılır gibi değildir.  Mülakat liyakati sağlamaz, aksine liyakatsizliğe zemin hazırlar, ehil kişilerin iş başına gelmesini engeller, bilgiyi, birikimi göz ardı eder. Dolayısıyla Sayın Bakan’ın bu sözlerini tekrar gözden geçirmesi ve bu açıklamasını düzeltmesi gerekmektedir.” dedi.
 
Yorumlar (0)