Alexa


Kurban Bayramı Ne Zaman (2019)

Kurban Bayramı'nın ne zaman olduğu araştırılmaya başlandı. Ramazan Bayramı ardından daha çok çalışanlar tarafından araştırılan Kurban Bayramı tatilinin ne zaman olduğu da soruluyor. Peki Kurban Bayramı ne zaman, Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak?

Güncel 18.06.2019, 17:30 18.06.2019, 18:57
Kurban Bayramı Ne Zaman (2019)

Ramazan Bayramının hemen ardından Kurban Bayramı ne zaman? sorusu cevap arıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı 2019 dini günler takviminde yer alan Kurban Bayramına göre tatil kaç gün olacak? Kurban Bayramına dair resmi bir açıklama geldi mi?

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Hicri takvimde Zilhicce ayının 10'unda kutlanan Kurban Bayramı bu sene Miladi takvime göre 11 Ağustos Pazar gününe denk geliyor. Kurban Bayramı 4 gün sürecek. Kurban Bayramı 14 Ağustos Çarşamba günü sona erecek.

BAYRAM TATİLİ KAÇ GÜN OLACAK?

Kurban Bayramı tatili Cumartesi günü başlayacak ve Çarşamba günü sona erecek. Perşembe günü normal mesai yapılacak. Perşembe ve Cuma günlerinin de tatil süresinin içerisine katılmasıyla ilgili resmi bir açıklamada bulunulmadı.

KURBAN NEDİR?

Sözlükte “yaklaşmak, Allah’a yakınlık sağlamaya vesile olan şey” anlamına gelmekte olan kurban, dinî bir terim olarak, “ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce boğazlamak, ya da bu şekilde boğazlanan hayvan” demektir. Arapça’da bu şekilde kesilen hayvana udhiyye denilir. Kişi kurban kesmekle Allah’ın emrine boyun eğmiş ve kulluk bilincini koruduğunu ortaya koymuş demektir. Müminler her kurban kesiminde Hz. İbrâhim ile oğlu İsmâil’in Cenâb-ı Hakk’ın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın hâtırasını tazelemiş olur. İnsanlık tarihi boyunca genelde bütün dinlerde kurban uygulaması mevcuttur. Ancak, şekil ve amaç yönüyle aralarında farklılıklar bulunmaktadır.

Kurban Keserken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

1. Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. 

2. Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmaması gerekir.

3. Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemelidir. Kurbana eziyet verilmemelidir. Kurbanlık hayvanlar,  hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmelidır. Kesim işlemi hızlı olmalıdır.

4. Çevre temizliğine dikkat edilmelidir.

KURBAN KİMLER KESEBİLİR?

Akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş (ergen olmuş),dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan her müslümanın yerine getireceği malî bir ibadet olan Kurbanı, Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan kimselerin kesmesi gerekir. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
23°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P