Kuruoğlu: İrfan ordusu adına sesimizi duyurmaya, hakkımızı almaya geldik!

Hürriyetçi Eğitim Sen öğretmenlik meslek kanununu protesto etmek üzere Milli Eğitim Bakanlığına il temsilcileriyle girerek dilekçelerini verdiler. Hürriyetçi Eğitim Sen Genel Başkanı Levent Kuruoğlu, eylemlilik süreçlerinin artarak devam edeceğini belirtti.

Güncel 02.09.2022, 21:02 02.09.2022, 23:36
Kuruoğlu: İrfan ordusu adına sesimizi duyurmaya, hakkımızı almaya geldik!

Hürriyetçi Eğitim Sen Genel Başkanı Levent Kuruoğlu, "Hürriyetçi Eğitim Sen olarak öğretmenlik meslek kanununu protesto etmek üzere yaptığımız basın açıklamasının ardından Milli Eğitim Bakanlığına il temsilcilerimizle girerek dilekçelerimizi teslim ettik. Eylemlilik sürecimiz artarak devam edecektir." dedi.

Öğretmenler çapulcu değil, bilakis, hırsızı, arsızı bilen ve yeni nesillere öğreten ve Öğretmennin ders veren olduğunu belirterek, "Sevgili meslektaşlarım, varlığınız, bu ülke ve milletin teminatıdır, Atatürk’ün ifadesi ile,”Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır!” dedi.

Hürriyetçi Eğitim Sen Genel Başkanı Levent Kuruoğlu yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

İrfan ordusu adına sesimizi duyurmaya, hakkımızı almaya geldik

"Bugün buraya yere düşen mesleki itibarımızı yerden kaldırmaya geldik. Günlerdir öğretmenlerin yükselen feryatlarını duymayan adeta sağır ve dilsiz olan Milli Eğitim Bakanlığına sesimizi duyurmaya geldik. Peygamber mesleğini icra eden meslektaşlarımıza boş öğretmenler deme gafletinde bulunan sözüm ona köşe yazarına ücretsiz ders vermeye geldik. Velhasıl bu ülkeyi yöneten siyasetçileri de yetiştiren irfan ordusu adına sesimizi duyurmaya, hakkımızı almaya geldik.

Kıymetli basın mensupları değerli arkadaşlar

ÇAPULCU ÖĞRETMEN

Yaklaşık bir milyon öğretmeni ilgilendiren Öğretmenlik Meslek Kanunu 12 madde ve geçici bir madde olmak üzere toplam 13 maddeden ve sadece bir buçuk sayfadan oluşmaktadır. Kanun o kadar acele çıkarılmıştır ki paydaşların görüşü alınmamış çalakalem yazılan kanun metninde biçimsel bir bütünlük dahi bulunmamaktadır. Kanunun kapsamı kariyer basamakları sınavı ve 3600 ek gösterge düzenlemesinden ibarettir. Öğretmenlerin 60 yıllık özlemini sona erdirmekle övünen Bakanlık bu kanunda eğitim çalışanlarına şiddetle ilgili hiçbir düzenleme getirmemiştir. Eğitim çalışanlarının tamamının maaşlarının iyileştirilmemesi, maaş iyileştirmesinin ise sınav şartına dayanması, mülakat garabetini ortadan kaldırmayan, sözleşmeli öğretmenliğin ele alınmadığı, liyakate dayalı bir yönetici atama sistemi getirmeyen velhasılı öğretmenlerin çalışma şartlarını iyileştirmekten uzak aksine çalışma barışını bozan bu kanun, paydaşların görüşü alınarak ivedilikle revize edilmelidir.

hürriyetçi eğitim sen ankara eylem

Kariyer basamakları sınavına başvuru yapan 604.000 meslektaşımızın ortak noktası içinde bulundukları ekonomik darboğazdır. Öğretmenin kendini geliştirebileceği, çağın şartlarına uygun yeni imkânları sağlaması gereken milli eğitim bakanlığı, nitelik, içerik ve akademik olarak tam bir garabet olan 180 ve 240 saatlik videolarla öğretmenin gelişim sağlayacağını zannediyorsa gerçekten eğitimden de öğretmenlik mesleğinden de anlamıyor demektir. Bakanın öncelikli görevi öğretmenleri bu ekonomik darboğazdan kurtarmakken, kendi şoförünü şube müdürü yapmakta sarı sendikaların mensuplarına 76. Maddeden koltuk dağıtmaktadır. Öğretmenler odasında başöğretmen, uzman öğretmen, öğretmen, aday öğretmen, sözleşmeli öğretmen ve ücretli öğretmen olmak üzere aynı işi yapan altı farklı statüde öğretmen istihdam modeli kabul edilemez. Dün itibariyle bu altı öğretmen modeline bir yenisi eklenmiştir. ÇAPULCU ÖĞRETMEN...

Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK

Bize göre öğretmenler çapulcu değil bilakis hırsızı arsızı bilen ve yeni nesillere öğretendir. Öğretmen ders verendir. Hürriyetçi Eğitim Sen olarak öğretmenlik sıfatı dışındaki bütün unvanları reddediyoruz. Bize göre Başöğretmen tektir O da bizlere ‘Fikri hür, Vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirme görevini veren Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK’tür.

Tam bir havanda su dövme politikası olan öğretmenlik meslek kanununu hala eğitimciler için dört başı mamur bir reçete gibi takdim ederek, öğretmenlerin sinir katsayısını yükseltenleri buradan uyarıyoruz. Bu sınavı derhal iptal edin. Öğretmenlerin ekonomik şartlarını acilen iyileştirin. Bozduğunuz çalışma barışını yeniden tesis edin. Velhasıl öğretmenlere huzur verin.

hürrüyetçi eğitim sen ankara eylem levent kuruoğlu

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)