Lokmacı

Bilinen ilk lokma tatlısı, Araplar tarafından 1400’lü yıllarda yapılmıştır. Kadı lokması adı verilen bu tatlı zamanla El-Bağdadi tarafından 13.yüzyılda lokma tatlısının tarifi verilmiştir.

Güncel 27.12.2021, 21:24 04.01.2022, 12:36
Lokmacı

Lokma uzun yıllardır Türk toplumunda en tercih edilen tatlılar arasında yer almaktadır. Ucuz lokmacı arayanlar için firmamız sizlere hizmet vermektedir, tercih edebilirsiniz.

Lokmacı İstanbul için bizimle sadece bir telefon ile irtibata geçebilirsiniz. Lezzetli ve çıtır çıtır yapılan lokma tatlılarımız profesyonel ustalarımız tarafından yapılmaktadır. Taze ve günlük olarak satılan lokmalarımız özel bir formülle uzun süredir var olan tecrübemizle sizlere hizmet vermekteyiz. Müşterilerimizin memnuniyeti ilk amacımız arasında yer almaktadır.

Lokma Tatlısının Tarihi

Lokma ülkemizde Osmanlı döneminden bu yana gelmiş ve özellikle son zamanlarda tüketimi artmış olan ve aynı zamanda da oldukça sevilen bir tatlıdır. Bilinen ilk lokma tatlısı, Araplar tarafından 1400’lü yıllarda yapılmıştır. Kadı lokması adı verilen bu tatlı zamanla El-Bağdadi tarafından 13.yüzyılda lokma tatlısının tarifi verilmiştir. Ancak Osmanlı’ya bu tatlının gelmesi ise başka bir kişi tarafından olduğu tahmin edilmektedir. Arapların kadı lokması ile bizdeki saray lokması neredeyse birbirinin aynısıdır.

Usta Lokmacı

İyi bir lokmacı firmasından alışveriş yaparak lokma almak istiyorsanız eğer firmamızla irtibata geçebilirsiniz. Firmamız hakkında müşterilerimizin yorumlarına bakabilirsiniz. En iyi lokmacı nerede diye araştıran kişiler için firmamız özellikle ürünlerini taze çıkarmakta ve satış konusunda kaliteyi ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktadır. Malzemelerimiz oldukça kaliteli ve ustalarımızda alanında oldukça profesyonel olan kişilerdir. Temiz ve aynı zamanda da kaliteli olan lokmalarımızın fiyatı da son derece uygun olan fiyatlandırmalardan sizlere verilmektedir.

Lokma Tarifi

Lokma tatlısının oldukça kolay bir tarifi bulunmaktadır. Bu tarif için evde kolay bulunan malzemeler yeterli olacaktır. Un, tuz, maya ve su karışımı ile elde edilen hamurla yuvarlak ve istenilen büyüklükte bir hamur elde edilmelidir. Bu hamurun kıvamı yoğun olmamalıdır. Bu elde edilen hamur biraz bekletilmeli ve ardından da kısmış olan yağın içine atılarak kızartılmalıdır. Ardından ise güzel kıvamda kaynatılmış olan şerbetin içine kızartılmış olan lokmalar dökülmelidir. Bekledikten sonra ise servis edilecek olan tabağa konulmalıdır. Ardından tarçın serperek servis edebilirsiniz. Ancak anlatıldığı kadar kolay olmayan bu tatlıyı almak istediğinizde en taze ve aynı zamanda da en çıtır çıtır olan lokmayı almak istiyorsanız eğer firmamızı tercih edebilirsiniz.

Lokma Nerede Yenir?

Lokma yemek istediğiniz yeri seçerken dikkat edilmesi gerekenler temiz ve hijyenik ortamı olan bir mekân seçilmektedir. Aynı zamanda ise en kaliteli ürünler seçilen ve taze olarak tatlı servisi yapan bir yer seçilmelidir. Firmamız en iyi lokmacı firmaları arasında uzun süredir ilk sıralarda yer almaktadır. Hem ucuz hem de kaliteli olarak üretilen lokmalarımızı tercih edebilirsiniz. Toplu olarak da sipariş verebilirsiniz. Lokmacı olarak tercih edebileceğiniz bir firma olarak aynı zamanda ucuz fiyattan satış yapmanın yanında kaliteli de ürünler ve hizmetler de sunmaktayız.

Yorumlar (0)