Alexa

Mahkum Affında Son Durum Nedir?

Ceza İnfaz Kanunu'nda değişiklik öngören düzenlemenin de Meclis tatile girmeden yasalaşması planlanıyor. TBMM, 9 Nisan Salı günü işbaşı yapacak.

Mahkum Affında Son Durum Nedir?

31 Mart yerel seçimleri nedeniyle çalışmalarına geçen 24 Şubat’ta ara veren TBMM, 9 Nisan’da mesaiye başlıyor. Yargı paketi ve bedelli askerlik Yargı Reformu Paketi'nin içinde, Ceza İnfaz Kanunu ile nafaka düzenlemeleride gündem maddeleri arasında yer alıyor.

MAHKUM AFFINDA SON DURUM NE?

AK Parti milletvekillerinin yasa teklifi olarak Meclis’e sunacakları düzenleme ile Ceza İnfaz Kanunu’nda önemli değişiklikler olacak.
MHP’nin Meclis’e verdiği kanun tekliflerinden biri de af yasası idi. Yani ceza indirimi teklifiydi.seçimlerden sonra bakılacak denilen Af veya ceza indirim yasası ne zaman çıkacak? Hükümet, MHP’nin af teklifinden istifade edip kendilerinin de teklif üzerinde çalışma yapacağını açıklamıştı. MHP lideri Bahçeli af yasasının rafa kaldırmadıklarını söylemişti. seçimlerden sonra çıkması için gayret sarf edeceklerini belirterek söz veren MHP lideri Devlet Bahçeli sözünü yerine getirecek mi? Bütün mahkum aileleri meclisin açılmasıyla birlikte gözünü kulağını ceza indirim yasasına dikti. Af yasası ne zaman çıkacak? şeklinde sorgulayan mahkum yakınları  Ceza indiriminde son dakika gelişmesi olacak mı? Af ne zaman çıkar? Mahkum affında son durum ne? şeklinde açıklamaları pür dikkat takip ediyor.

24 Haziran öncesinde Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından açıklanan af yasası 24 Haziran sonrasına bırakılmış konuyla ilgili çalışmalar yapılarak meclise kadar getirilmiş ve ardından inceleme yapılmak üzere adalet bakanlığına gönderilmişti. 32 Mart yerel seçimlerine yetişmesinin mümkün olmayacağı yetkililer tarafından açıklanarak, seçimlerden sonra ele alınacağı belirtilmiştir.

Mahkum aileleri ve yakınlarının beklediği af ve ceza yasasının kısa zaman içerisinde çıkacağı tahmin ediliyor.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2019, 01:31
YORUM EKLE

banner325