Mahkum aileleri Kadıköy İskele Meydanından Haykırdı

Kader Mahkum Aileleri Kadıköy İskele Meydanında basın toplantısı düzenleyerek, Milliyetçi Hareket Partisi'nin sunduğu Şartlı Ceza İndiriminin eşit ve adil bir şekilde yasalaştırılmasını istediklerini belirtiler.

Güncel 13.10.2019, 19:14 13.10.2019, 21:10
Mahkum aileleri Kadıköy İskele Meydanından Haykırdı

Eşit Ceza İndirimi ve Yargı Reformu'ndaki beklentilerimizi içeren basın açıklamasında bulunan Kader Mahkumu Yakınları, Barış Pınarı Harekâtında Mehmetçiklerinde dualarıyla yanında olduklarını, ve destek verdiklerini dile getirerek, "Ayaklarına taş değmeden görevlerini tamamlayıp geri dönmelerini yüce Mevla’dan niyaz ediyoruz." dediler.

ÇOK ACI ÇEKİYORUZ!

Mahkûm Yakınlarının bazı kişiler tarafından hor görülmekte vatan millet sevgisi fütursuzca sorgulanmakta olduğunu belirterek, "Başta 15 Temmuz süreci olmak üzere bizler her zaman vatanımızın, milletimizin, ordumuzun yanındayız. Bunu her mevki ve mekânda ifade ediyoruz. Bu tür suçlamalarda bulunanları KINIYORUZ, özür bekliyoruz. Çok acı çekiyoruz: Uzun süredir, yaptığımız etkinliklerle sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Ülkemizin en önemli sorunu adalettir. Bunu kabul etmeyen artık yoktur. Sayıları 300 bine ulaşan tutuklu, 350 binin üzerinde denetimli serbestlikte mahkûm, kaçaklar, firarlar, yurt dışından dönmek için af ve ceza indirimi beklentisi olanlar, davası devam edenlerle milyonlar olarak yargıda yapılacak düzenlemeleri bekliyoruz. " şeklinde açıklamada bulundular.

İstanbul'da Kadıköy İskele Meydanında bir araya gelen Mahkum yakınlarının yaptıkları yazılı basın açıklaması şöyle:

Verilen cezalar her maddede on binlerce mağdur yarattı

15 Temmuz sürecinde sadece 5000 e yakın hâkim ve savcı, on binlerce kolluk kuvveti, binlerce adliye çalışanı terör örgütüyle ilişkili oldukları için görevden alınmıştır. Ancak halen verdikleri kararlar sorgulanmamıştır. Teröristlerce alınmış kararların adil olduğunu düşünmek akla mantığa hukuka uygun olduğunu düşünmek akla ziyan değildir. Verilen cezalar her maddede on binlerce mağdur yaratmıştır. Acı çekiyoruz bu mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz. Bununla birlikte özellikle 5 yıl altı cezaların Yargıtay’a temyiz için gönderilememesi hatalı kararların işin ehli hâkimler tarafından incelenmesinin önüne geçmekte ve mağduriyetler yaratmaktadır. Yargı Reformu 1. Paketin Adalet Komisyonunda sadece düşünce suçlarıyla ilgili Yargıtay temyiz yolunun açılması kanun teklifi hem hukuki hem kabul edilebilir değildir. Adalet istatistikleri, yerel mahkemelerce verilen kararların yarıya yakınının yanlış olduğunu ortaya çıkarmasına rağmen temyiz hakkının verilmemesi mağduriyetleri arttırmaktadır. Yargıtay başkanımız dâhil, hukukçular, siyasiler, gazeteciler Yargıda yaşanılan sorunları ifade etmektedirler.

Mahkûmların mağduriyetlerini gidermek avukatlara yeşil pasaport vererek yapılmaz.

16 Ay önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kamuoyuyla paylaştığı ve Meclise sunulan Şartlı Ceza İndirimini beklemekten mahkûmlar ve mahkûm yakınları çektikleri cezalar ve acılar katlanmıştır. Meclis Adalet Komisyonunda bekleyen bu yasa teklifinin eşit ve kapsamlı bir şekilde ivedilikle yasalaşmasını istiyoruz. Direk İnsan hayatı ve aileleriyle ilgili bu konu söz verip tutulmayacak, bekletilecek bir konu değildir.

Ekonominin bozulmasıyla birlikte borçlarını ödeyemeyen insanlar hapis cezaları almaktadırlar. Bu tür ekonomik sebepten ortaya çıkan sorunların cezalarının hapis olması sorunlara sorun eklemektedir. Acı çekiyoruz mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz.

CEZAEVLERİNDE MAHKUMLAR PERİŞAN

Erken evliler var. Tecavüz tacizcilerle ayırt edilmeden aynı cezaları almışlardır. Toplumumuzda erken evlilik kültürü var. Bu cezalar eş çocuk aile darmadağın ederek kişileri değil aileleri toplumu cezalandırmaktadır. Aileler acı çekiyor mağduriyetlerin giderilmesini bekliyor. Kadının ifadesi esastır diyerek görüntü, delil vb. olmadan binlerce insanı savunma hakkı tanımadan cinsel istismarla suçlananlar, kavga sırasında ayırmaya gittiği halde cinayet suçlamasıyla müebbet alanlar, uyuşturucu içicisi olduğu halde satıcı olarak ceza alanlar, esnaf olmasına rağmen dolandırıcılıktan ceza alanlar, garibanlıktan avukat tutamayıp yüksek cezalar alanlar, fetöcü kolluk güçlerinin, adliye personelinin, hâkim ve savcıların art niyetli tutum davranış ve kararları binlerce on binlerce mağdur yaratmıştır. Yaşanılan hukuksuzlukları listelesek roman olur. Bunlarla birlikte Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül’ün de dediği gibi KHK’larla kurunun yanında yaşlarda yanmıştır. Biz bu haksızlıkların giderilmesini istiyoruz.
Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde hazırlanan Yargı Reformu meclis kapanmadan yasalaşacaktı. Ekimin ortasına geldik hala 1. Paket dahi çıkmadı. İçerde insanlar 20 kişilik koğuşlarda 40-50 kişi kalmaktadır. Duş almak sorun, yatak sorun, kantin sorun, ceza içinde ceza çekiyorlar. Sağlıklarından güvenliklerinden endişeliyiz. Onlarla birlikte bizlerde acı çekiyoruz. Mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz.

Avrupa konseyine üye ülkeler arasında cezaevi nüfusu en fazla olan ülke konumundayız. Bu gösterge toplumumuz için hiç iç açıcı bur durum değildir. Fetö terör örgütü insanları haklı haksız içeri tıkmıştır. Buna birde diğer hâkimlerin yeterliliğinin tam olmaması eklenerek yargıya güveni iyice azaltmıştır.

Adalet sistemini temiz içilesi bir damacana suya benzetirsek; içerisine litrelerce kanalizasyon suyu boşaltılmıştır. Bu damacanadan artık su içilmez. İçilebilmesi için suyu tekrar temizlenmesi gerekir.

Lafı uzatmayalım. Kamuoyunda yeterince karşılığı olan yargı sorunlarının ortadan kalkması için Yargı reformunda mahkûmların mağduriyetlerini giderecek kanunların tüm adli mahkûmlar için eşit çıkmasını ve MHP’nin sunduğu Şartlı Ceza İndiriminin eşit ve adil bir şekilde yasalaştırılmasını istiyoruz.

Kamuoyunda af olarak algılansa da isteğimiz af değildir. Şartlı ceza indirimidir.

Hz. Ali’ye sormuşlar Devletin dini olur mu?” diye. “Devletin dini adalettir, adaleti olmayan devlet dinsizdir!” demiş.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (2)
Genel AF 2 yıl önce
İHRAÇ Edilen Fetöcü hakimlerin verdiği yüksek Ömürlük cezalara 10 YIL DOSYA BAŞI indirim yada Fetöcülerin yargıladığı Adli mahkumlara EŞİT AF VERİN.
Mahkum eşi 2 yıl önce
188 bir şans verilmeli sayın reis bu konu böyle kapanmamalı onlarda birer Türk evladı bunu mahkum ve ailelerine çok görmeyin sadece onlarda anaları evlatları eşleri çekiyor yapan iki misli yatacak yapma reis Allah rızası için ver bir şans